fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Podsumowanie akcji „Znicz”. W wypadkach zginęło co najmniej 50 osób

Nad bezpieczeństwem kierowców i pieszych podczas tegorocznej akcji "Znicz" czuwało ok. 5 tys. policjantów.
Fotorzepa/ Robert Wójcik
W ciągu pięciu dni zginęło 50 osób, a kolejnych 502 zostało rannych. Komenda Główna Policji podsumowała tegoroczną akcję „Znicz”.

Rok temu w tym samym czasie zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych.Wtedy działania policyjne trwały sześć dni.

Z danych KGP wynika, że od 31 października do 4 listopada policjanci zatrzymali 1299 pijanych kierowców, a rok temu przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1821 nietrzeźwych kierujących.

Od początku akcji „Znicz", czyli od środy, w całym kraju doszło do około 408 wypadków, w których zginęło co najmniej 50 osób, a poważnie ranne zostały 502 osoby.

- Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości – podaje podinspektor Robert Kobryś z zespołu prasowego KGP.

Dodał, że są to dane wstępne, bo niektóre zdarzenia drogowe zakwalifikowane jako wypadki mogą okazać się kolizjami. Może też wzrosnąć liczba wypadków śmiertelnych, bo wiele osób trafiło do szpitali z bardzo poważnymi obrażeniami ciała.

Do jednego z najtragiczniejszych wypadków doszło w sobotę wieczorem w pobliżu miejscowości Celestyny na drodze wojewódzkiej nr 470 w Wielkopolsce.

Tam doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: hyundaia i forda. Trzy osoby, które podróżowały hyundaiem zginęły na miejscu, a dwie osoby ranne to pasażerowie forda.

Do innego tragicznego wypadku doszło w miejscowości Brzozowa w gminie Tarłów w powiecie opatowskim. Ze wstępnych ustaleń policji wynikało, że 21-letni kierowca opla stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo.

Samochodem podróżowało sześć osób. 21-latek oraz 20-letnia pasażerka zginęli na miejscu. Ranne zostały cztery osoby: dwie młode kobiety i dwaj mężczyźni. Trzy osoby miały po 18 lat, jeden z mężczyzn – 19.

Policja alarmuje, że nadal zatrważająca jest liczba osób, które decydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu. W tym roku złapano 1299. Rok temu złapano 1821 nietrzeźwych.

- W stosunku do ubiegłorocznej akcji odnotowano znacznie mniejszą liczbę zdarzeń drogowych ( o 70) oraz osób w nich rannych ( o 49). Najtragiczniejsze w skutkach wypadki charakteryzowały się jednak dużą ilością ofiar w poszczególnych zdarzeniach ( więcej o 7) – podaje Komenda Główna.

Policjanci zauważają, że największe natężenie ruchu odnotowano na drogach dojazdowych i wokół cmentarzy.

W wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu, tak by z jednej strony umożliwić sprawne dotarcie do cmentarzy, z drugiej zaś przygotować miejsca parkingowe dla odwiedzających groby.

W tych miejscach policjanci byli wspierani przez inne służby kierowali ruchem i pomagali kierowcom w sprawnym przemieszczaniu się.

W ramach akcji „Znicz" nad bezpieczeństwem na drogach czuwało około 5 tys. policjantów z wydziału ruchu drogowego oraz inni funkcjonariusze: ze straży granicznej, żandarmerii wojskowej, ITD.

Tegoroczna akcja „Znicz 2018" poprzedzona była drugą edycją kampanii informacyjno-edukacyjnej „Nie zabijaj, Chcę żyć" przygotowaną wspólnie przez policję, Konferencję Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.

Jej celem było przede wszystkim przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki, kształtowanie właściwych zachowań kierowców, jak również wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA