Na gości czekają wieczorne spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, spektakle, słuchowiska, pokazy filmów, a nawet literackie potańcówki.

Po Nocy Muzeów i Nocy Bibliotek przyszedł czas na święto księgarzy. Z okazji 20-lecia działalności dystrybutor książek OSDW Azymut postanowił wesprzeć tradycyjne księgarstwo i przypomnieć czytelnikom, dlaczego warto odwiedzać niezależne księgarnie stacjonarne.

To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, w którym weźmie udział ponad 100 księgarń z 50 miejscowości z całego kraju. Do nocnych wydarzeń literackich będą mogli włączyć się mieszkańcy dużych miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Lublina, Łodzi i Poznania, ale też, co bardzo cieszy organizatorów, mniejszych ośrodków: Brzegu Dolnego, Lisiego Ogona, Kamiennej Góry, Słupska, Węgrowa, Lubienia, Ustrzyk Dolnych, Leska, Zawiercia czy Grajewa. To tam działają małe, często rodzinne księgarnie, które najbardziej potrzebują wsparcia czytelników. Noc Księgarń jest dla ich właścicieli pretekstem do spełnienia marzeń i zorganizowania nietypowych akcji i wydarzeń dla swoich klientów. Ciekawych pomysłów nie brakuje. Obok spotkań autorskich, dyskusji literackich czy warsztatów edukacyjnych w programie znalazły się m.in. koncerty, poetyckie silent disco, 24-godzinne czytanie „W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta, nocne kiermasze, a także literackie spacery, pokazy filmów, teatrzyki dla dzieci i wiele innych atrakcji.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny. Pełny program dostępny jest na stronie www.nocksiegarn.pl.

Patronat nad wydarzeniem objęła „Rzeczpospolita" i „Rzeczpospolita Życie Regionów".