fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Rosjanie: Tak dla Feliksa Dzierżyńskiego, nie dla Borysa Niemcowa

Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego usunięty w 1991 roku z Placu Łubiańskiego
youtube
Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez niezależny ośrodek socjologiczny Centrum Lewady.

Wyniki badania wskazują, że większość Rosjan chce powrotu pomnika twórcy sowieckich organów bezpieczeństwa na Plac Łubiański, gdzie obecnie znajduje się główna siedziba Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (wcześniej w budynku tym mieściła się siedziba KGB). Na pytanie „czy Pan/Pani popiera powrót pomnika Feliksa Dzierżyńskiego na Plac Łubiański" pozytywnie odpowiedziało 61 proc. mieszkańców rosyjskiej stolicy. Z kolei 24 proc. badanych nie akceptuje tego pomysłu, a reszta w ogóle nie ma zdania na ten temat. Zwolennicy powrotu pomnika twierdzą, że „Dzierżyński jest symbolem jednej z epok historii Rosji, człowiekiem, który dużo dobrego zrobił dla tego kraju".

Przywrócenia usuniętego w 1991 roku pomnika „żelaznego Feliksa" domaga się Komunistyczna Partia Rosji. Władze miasta Moskwy zgodziły się na to pod warunkiem, że mieszkańcy stolicy przeprowadzą w tej sprawie referendum. By plebiscyt taki mógł się odbyć moskiewscy komuniści zebrali ponad 150 tys. podpisów. Dziś wszystko wskazuje na to, że pomnik twórcy Czeka, GPU i OGPU powróci na zajmowane przed 1991 rokiem miejsce.

Odmienne zdanie mają Rosjanie na temat zmiany nazwy mostu Moskworeckiego, gdzie pod koniec lutego został zamordowany rosyjski opozycyjny polityk i obrońca praw człowieka Boris Niemcow. Rosyjscy działacze społeczni, niezależni dziennikarze i opozycjoniści domagają się, by most nazwano na jego cześć. Z badań Centrum Lewady wynika, że pomysł ten popiera zaledwie 10 proc. moskwian, natomiast 74 proc. jest temu przeciwna.

Pomnik Dzierżyńskiego nie jest dziś jedynym pomnikiem, który ma powstać w najbliższym czasie w Moskwie. W tym roku mija tysiąc lat od śmierci św. Włodzimierza, chrzciciela Rusi i pierwszego władcy Rusi Kijowskiej. Rosyjskie władze chcą postawić mu w Moskwie potężny, 24-metrowy pomnik i planują odsłonić go 4 listopada (rocznica wypędzenia Polaków z Kremla w XVII wieku) w Dniu Jedności Narodowej. 64 proc. moskwian popiera ten pomysł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA