fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Chiny: Pierwszy od pięciu dekad spadek liczby mieszkańców?

Kobiety w maskach
AFP
Z przeprowadzonego raz na dziesięć lat spisu ludności w Chinach ma wynikać, że po raz pierwszy od pięciu dekad liczba ludności w Państwie Środka spada - wynika z informacji "Financial Times", który powołuje się na swoje źródła w Chinach.

Spadek liczby ludności zwiększy presję na Pekin, by wprowadzać zachęty systemowe dla par do posiadania większej liczby dzieci i uniknąć starzenia się społeczeństwa.

Według "Financial Times" publikacja informacji na temat liczby ludności, ustalonej w czasie spisu przeprowadzonego pod koniec 2020 roku, ma być możliwa dopóki departamenty rządowe dojdą do konsensusu ws. tych danych i ich implikacji - podaje "Financial Times".

Zhiwei Zhang, ekonomista z firmy Pinpoint Asset Management z Shenzhen twierdzi, że jeśli Chiny potwierdzą spadek liczby ludności będzie to "wielka rzecz", ponieważ oznaczałoby, że nie sprawdzą się prognozy ONZ mówiące o tym, iż liczba mieszkańców Chin będzie rosła do 2027 roku.

Wyniki spisu miały być opublikowane na początku kwietnia. Jak dotąd nie podano przyczyny opóźnienia publikacji danych.

W 2016 roku Chiny zerwały z tzw. polityką jednego dziecka, zniechęcającą rodziny do posiadania więcej niż jednego potomka. Władze miały nadzieję, że doprowadzi to do wzrostu dzietności w Chinach.

W tamtym czasie władze wyznaczyły sobie cel, aby w 2020 roku populacja Chin wyniosła 1,42 mld (w 2010 r. wynosiła 1,34 mld).

Jednak dzietność po 2016 roku nadal spadała - zauważa Reuters. Przyczyniają się do tego m.in. rosnące koszty życia w dużych miastach, a także ambicje osób urodzonych po 1990 roku, które cenią swoją niezależność i chcą się realizować zawodowo.

Spadająca populacja Chin grozi tym, że w kraju zacznie brakować rąk do pracy.

Źródło: Financial Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA