Pomnik zdemontowano w piątek rano, na wniosek lokalnych Maorysów i po groźbach osób protestujących przeciwko rasizmowi, którzy zapowiedzieli, że sami mogą go obalić. Rada Miasta Hamilton uznała, że usunięcie monumentu to przykład działań mających na celu usunięcie pomników, które „są postrzegane jako reprezentujące kulturową dysharmonię i ucisk”.

- Wiem, że wiele osób - a właściwie coraz więcej osób - uważa posąg - osobiście i kulturowo - za obraźliwy - powiedziała burmistrz Paula Southgate. - Nie możemy ignorować tego, co dzieje się na całym świecie. W czasach, gdy staramy się budować tolerancję i zrozumienie (...) nie sądzę, by ten posąg nam w tym pomagał - mówiła.

AFP

Pomnik kapitana Hamiltona, który walczył z rdzennymi Maorysami, broniącymi swojej ziemi przed brytyjską ekspansją kolonialną w XIX wieku, podarowała miastu w 2013 roku Gallagher Group, firma założona przez Billa Gallaghera, nowozelandzkiego wynalazcy, znanego z popularyzacji ogrodzeń elektrycznych. 

Usunięcie pomnika nastąpiła na wniosek miejscowego plemienia Waikato-Tainui. Wódz plemienia Taitimu Maipi (który zdewastował posąg w 2018 roku), wezwał, by pozbyć się nie tylko pomnika, ale i nazwy miasta. Miałaby ona być zmieniona na Kirikiriroa - pierwotną nazwę maoryską.