fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sąsiedzi Notre Dame walczą ze szkodliwymi pyłami ołowiu

AFP
O gruntowne porządki w mieszkaniach zaapelowała paryska prefektura policji do Paryżan mieszkających w pobliżu Notre Dame. Wskutek pożaru katedry do mieszkań mogły dostać się szkodliwe pyły.

Najbardziej szkodliwe dla ludzi mogą okazać się pyły z zawartością ołowiu, powstałe podczas palenia się dachu, pokrytego ołowiem.

W sobotę policja wydala zalecenie, by mieszkańcy sąsiadujących z katedrą mieszkań i lokali prywatnych "posprzątali pomieszczenia, meble i wszelkie przedmioty wilgotnymi ściereczkami, tak by usunąć wszelkie ślady kurzu".

Centralne laboratorium prefektury policji, po przeprowadzeniu badań, przyznało, że w pobliżu katedry, w pomieszczeniach, których drzwi lub okna były otwarte podczas tragicznego pożaru, znaleziono kurz z drobinami ołowiu.

Badania zostały przeprowadzone w związku z oskarżeniami wysuwanymi przez organizację zajmującą się ochroną środowiska Robin de Bois. Jej przedstawiciele zażądali odkażenia katedry, która "jest obecnie w stanie porównywalnym z odpadami toksycznymi" z powodu wielkich ilości ołowiu, które uwolniły się podczas pożaru dachu i wież katedry. Ostrzegają, że pyły ołowiu są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Według oświadczenia policji "strefy położone w bezpośrednim pobliżu katedry Notre Dame są niedostępne dla publiczności, i zostaną otwarte dopiero, gdy poziom ołowiu w powietrzu wróci do normy".

Trwa sprzątanie i czyszczenie okolic katedry, w tym pobliskich ogrodów i parków.

Źródło: rp.pl/le Figaro
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA