fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Niemcy przyznają, że nielegalnie zabili żubra z Polski

Pixabay
W Niemczech powrócono do tematu polskiego żubra, który po przekroczeniu granicy został zastrzelony. Początkowo twierdzono, że myśliwi działali zgodnie z prawem, teraz przyznano, że odbyło się to nielegalnie.

W lasach województwa lubuskiego przez kilka mieszkańcy widywali samotnego żubra. Zwierzę przedostało się przez granicę, a niemieckie władze podjęły decyzję o odstrzeleniu.

Początkowo władze chciały zwierzę złapać, jednak w okolicy nie było weterynarza, który posiadałoby niezbędny środek usypiający.

Informacja o zastrzeleniu żubra wywołała w Polsce oburzenie. Naprzeciw miasteczka Lubusz w Niemczech, gdzie zabito zwierzę, stanął transparent z napisem "mordercy".

Sprawą zajęła się niemiecka prokuratura, jednak postępowanie umorzono w czerwcu ubiegłego roku. Zdaniem śledczych władze miasta działały w obawie o zdrowie i życie swoich mieszkańców.

Wczoraj w parlamencie kraju związkowego Brandenburgii wysłuchano raportu na temat tego zdarzenia. Analizę prawną zamówili posłowie Zielonych. Zdaniem autora, prawnika z Berlina, który specjalizuje się w przepisach dotyczących ochrony środowiska, żubra zastrzelono niezgodnie z prawem.

Zabity żubr znalazł się także na liście 245 kręgowców, które zostały nielegalnie zabite na terenie Brandenburgii od 2014 roku. Listę sporządziło związkowe ministerstwo sprawiedliwości. 

Źródło: rp.pl/wp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA