Chrześcijanka skazana na śmierć uniewinniona. Wciąż grozi jej śmierć

Asia Bibi, pakistańska chrześcijanka w 2010 roku skazana na śmierć, została uniewinniona przez Sąd Najwyższy w Islamabadzie. Ale nadal grozi jej śmierć z rąk radykałów.

Aktualizacja: 31.10.2018 16:56 Publikacja: 31.10.2018 14:18

Foto: AFP

Pakistanka Asia Bibi, matka czwórki dzieci, przez 8 lat przebywała w celi śmierci. W 2010 roku usłyszała najwyższy wyrok za obrazę Mahometa.

Nigdy nie przyznała się do winy.

O bluźnierstwo oskarżyła kobietę sąsiadka, twierdząc, że słyszała z jej ust obraźliwe komentarze dotyczące islamu i zarzucała jej, że jako chrześcijanka nie miała prawa podawać wody pracującym z nią muzułmankom.

Dziś Sąd Najwyższy ogłosił, że uniewinnia Asię Bibi. Powołał się na zapisaną w Koranie zasadę tolerancyjności islamu oraz potępianie niesprawiedliwości i ucisku.

Historia Asii Bibi poruszyła chrześcijan na całym świecie, pod petycjami o jej uwolnienie podpisało się kilkaset tysięcy ludzi. Do starań o uwolnienie kobiety włączył się też papież Franciszek.

Czytaj także: Chrześcijanka skazana na śmierć za obrazę Mahometa

Również w samym Pakistanie opinia publiczna była podzielona, co przejawiało się w radykalnych działaniach: dwaj politycy, którzy zaangażowali się w pomoc Bibi zostali zamordowani, a radykalna partia Tehreek-e-Labaik (TLP) groziła, że jeśli wyrok kary śmierci nie zostanie wykonany, w całym kraju odbędą się protesty paraliżujące drogi i miasta.

Dzisiejszy wyrok Sądu Najwyższego, choć ucieszył chrześcijan na całym świecie, nie zmienia sytuacji Asii Bibi.

Wciąż grozi jej śmierć z rąk radykalnych muzułmanów, głównie zwolenników TLP, którzy grożą kobiecie i jej najbliższym. Po ogłoszeniu wyroku zwolennicy partii protestowali na ulicach Islamabadu i innych miast Pakistanu [zdjęcia].

Po wyjściu z więzienia Asia Bibi i jej rodzina mają opuścić Pakistan.

Pakistanka Asia Bibi, matka czwórki dzieci, przez 8 lat przebywała w celi śmierci. W 2010 roku usłyszała najwyższy wyrok za obrazę Mahometa.

Nigdy nie przyznała się do winy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Alarmujący raport WHO: Połowa 13-latków w Anglii piła alkohol
Społeczeństwo
Rosyjska wojna z książkami. „Propagowanie nietradycyjnych preferencji seksualnych”
Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Społeczeństwo
Pomarańczowe niebo nad Grecją. "Pył może być niebezpieczny"
Społeczeństwo
Sąd pozwolił na eutanazję, choć prawo jej zakazuje. Pierwszy taki przypadek