Społeczeństwo

Schwytano chronionego wieloryba? „W USA poluje się na jelenie. To jest to samo”

AdobeStock
Jeden z najbogatszych Islandczyków, Kristján Loftsson, odniósł się do oskarżeń, jakoby jego firma wielorybnicza nielegalnie zabiła chronionego płetwala błękitnego.

- Nigdy nie złapaliśmy płetwala błękitnego w naszych wodach, ponieważ są one chronione - powiedział CNN Kristján Loftsson, dyrektor zarządzający Hvalur hf. - Gdy zbliżamy się do płetwala błękitnego, jest dla nas jasne, że zostawiamy go w spokoju - dodał.

Czytaj także: Norwegia zabije więcej wielorybów

Grupa antywielorybnicza Sea Shepherd stwierdziła w środę, że wHvalfjordur na Islandii firma Loftssona złapała i zamordowała płetwala błękitnego. Ochotnicy monitorujący wieloryby sfotografowali grupę osób ubraną w pomarańczowe kombinezony, badających wielkie zwłoki.

Największe istniejące gatunki, płetwale błękitne, są gatunkiem chronionym i od 1978 roku celowo nie są łapane, informuje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.

Loftsson twierdzi, że wieloryb, o którym mowa był gatunkiem hybrydowym, który nie jest chroniony przez prawo islandzkie. Powiedział także, że jeśli był to płetwal błękitny, został zabity przypadkiem. - Ale różnica między tymi a błękitnymi jest łatwa do zauważenia - powiedział Loftsson.

Grupy działające na rzecz ochrony wielorybów oraz specjaliści, nie zgadzają się jednak z tłumaczeniem biznesmena. Adam A. Pack, badacz i profesor biologii na Uniwersytecie Hawajskim w Hilo, potwierdził, że na zrobionych zdjęciach widać płetwala błękitnego. - Wystarczy spojrzeć na płetwę grzbietową, na szpiczaste płetwy piersiowe i wielkość zwierzęcia - podkreślił. Zanotowano również brak białej wargi oraz charakterystyczne cętkowanie.

Choć władze Islandii zamierzają wykonywać testy genetyczne, aby określić gatunki łapanych wielorybów, może to potrwać miesiące. W oświadczeniu rząd stwierdził, że “kwestia została bardzo poważnie potraktowana przez rząd, a odpowiednie władze badają sprawę. Wstępne informacje sugerują, że złapane zwierzę prawdopodobnie nie jest płetwalem błękitnym, a raczej hybrydą”.

Zdjęcia opublikowane przez grupę Sea Shepherd wywołały oburzenie wśród obrońców praw zwierząt. Bo choć walka z wielorybnictwem nie jest nowością, to ta sprawa przyciągnęła większą uwagę i wywołała oburzenie ze względu na rzadkość występowania i status ochronny płetwala błękitnego.

Pomimo ostrej krytyki, z którą zmierzył się Loftsson, twierdzi on, że większość Islandczyków popiera wielorybnictwo. - Jesteśmy wielkim rybackim narodem - powiedział. - W USA są polowania na jelenie. To jest to samo - podkreślił. Stwierdził także, że wielorybnictwo nie stanowi problemu, o ile wielorybnicy trzymają się przepisów i limitów.

Płetwal błękitny to największe znane zwierzę w historii Ziemi. Długość ciała tego ssaka dochodzi do 33 metrów, a masa ciała do 190 ton. Masowe polowania na wieloryby w XX stuleciu sprawiły, że populacja płetwali błękitnych zmniejszyła się wielokrotnie.

Źródło: CNN

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL