fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Jaki etos uczniów klas mundurowych?

Fotorzepa, Marcin Zubrzycki
MON stara się budować etos klas mundurowych odwołując się do historii przedwojennych kadetów, którzy sto lat temu wzięli udział w III Powstaniu Śląskim.

Do 21 maja Biuro do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" organizuje w pięciu miastach w Polsce wspólnie z uczniami z klas wojskowych uroczystości upamiętniające zryw kadetów II Rzeczypospolitej. Uczniowie wystawią posterunki w miejscach, gdzie przed wojną działały szkoły Korpusu Kadetów.

Uroczystości odbędą się : 18 maja w Modlinie, 19 maja w Chełmnie, 20 maja w Rawiczu. Podczas obchodów w Chełmnie wręczone zostaną repliki chorągwi Korpusu Kadetów. 21 maja uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Tułowicach oddadzą hołd swoim kolegom sprzed stu laty w miejscu walk III Powstania Śląskiego – na Górze Świętej Anny.

Wydarzenia te są częścią centralnych obchodów 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego, które organizuje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".

Główna uroczystość odbędzie się w Warszawie, 21 maja. W czasie apelu wręczone zostaną proporce czterem wyróżnionym szkołom, które w Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim zakwalifikowały się do finału. Wyemitowane zostanie przesłanie do kadetów od Wacława Gąsiorowskiego z Londynu – który uczył się w Junackiej Szkole Kadetów działającej przy armii generała Władysława Andersa.

Sto lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Do największych walk doszło w rejonie Góry Świętej Anny. Uczniowie szkół kadeckich we Lwowie i Modlinie odznaczali się "sprytem i brawurą – niejednokrotnie, aby nie odesłano ich do domów zmieniali nazwiska i dodawali sobie lat". Mimo braków w szkoleniu budzili postrach w oddziałach wroga i szacunek wśród Ślązaków. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę. Wśród nich był m.in. Karol Hieronim Chodkiewicz, kadet z Podola, który zginął 21 maja 1921 r. pod Gogolinem nie mając jeszcze 17 lat.

Tak narodził się etos kadecki. Był on pielęgnowany w II Rzeczypospolitej, kiedy to 21 maja – rocznica bitwy o Górę Świętej Anny – decyzją Marszałka Piłsudskiego czczona był jako Święto Korpusu Kadetów. W latach 1918–1925 utworzono trzy takie korpusy: Korpus Kadetów Nr 1 w Łobzowie (w 1921 przeniesiony do Lwowa, istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie),  Korpus Kadetów Nr 2, utworzony 28 września 1919 w Modlinie (w 1926 przeniesiony do Chełmna, w 1936 przeniesiony do Rawicza i połączony z tamtejszym Korpusem Kadetów nr 3), Korpus Kadetów Nr 3, utworzony 1 września 1925 w Rawiczu (w 1936 połączony z Korpusem Kadetów nr 2 w Chełmnie, istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 2 im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Rawiczu).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA