Jak donosi TVN24, decyzja o odroczeniu rozprawy zapadła dlatego, że dopiero dzisiaj do Sądu Najwyższego wpłynęło stanowisko Prokuratury Krajowej w tej sprawie i strony zawnioskowały o umożliwienie szczegółowego zapoznania się z tym dokumentem. Pisemna odpowiedź pełnomocników na argumenty prokuratury ma wpłynąć do SN do 2 stycznia.

Czytaj też: Nowa izba Sądu Najwyższego pyta o status Krajowej Rady Sądownictwa

- Stanowisko Prokuratury Krajowej jest rozbudowane, więc w warunkach normalnego procesu wypada, aby pełnomocnik miał czas na zapoznanie się z takim stanowiskiem i przedstawienia odpowiedzi na piśmie, tym bardziej, że chodzi o zagadnienie prawne przedstawione składowi siedmiu sędziów. Prokuratura Krajowa stawia kilka tez dotyczących dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poważnych merytorycznych kwestii w sprawie tego, czy Sąd Najwyższy może badać sposób powołania sędziów przez KRS - powiedział jeden z tych pełnomocników mec. Michał Wawrykiewicz.

Jak dodał, prokuratura wniosła o podjęcie uchwały, że status KRS nie powinien być przedmiotem oceny SN, zaś pełnomocnicy - w tym on - "fundamentalnie nie zgadzają się z takim stanowiskiem".

Pytania prawne ws. KRS do poszerzonego składu siedmiu sędziów skierował 3 grudnia skład trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, który miał rozpoznać odwołania od zeszłorocznej uchwały KRS ws. przedstawienia kandydata na urząd sędziego Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Poszerzony skład rozstrzygnie, czy Sąd Najwyższy, rozpoznając odwołanie od tej uchwały, ma obowiązek - w świetle wyroku TSUE z 19 listopada br. - zbadać z urzędu, niezależnie od granic podstaw odwołania, czy KRS jest organem niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Gdyby SN uznał, że nowa KRS nie jest organem niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej, miałby jeszcze odpowiedzieć na drugie pytanie: czy fakt ten stanowi samoistną podstawę uchylenia zaskarżonej uchwały KRS w przedmiocie przedstawienia prezydentowi kandydata na urząd sędziego - a jeżeli tak, to czy taka uchwała podlega uchyleniu w całości, niezależnie od granic zaskarżenia.