fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Dyscyplinarki sędziowskie w TSUE: nie będzie trybu przyspieszonego

Adobe Stock
Skarga Komisji Europejskiej na Polskę za system dyscyplinarny dla sędziów nie zostanie rozpatrzona w trybie przyspieszonym przez unijny Trybunał Sprawiedliwości - podało Polskie Radio.

Według PR, miał o tym zdecydować prezes TSUE Koen Lenaerts, który uważa, że  sprawa nie wymaga nadzwyczajnych procedur.

Decyzja oznacza, że skarga Komisji na polskie przepisy zostanie rozstrzygnięta w zwykłym trybie, który może zająć około dwóch lat.  Tryb przyspieszony skracałby ten czas do kilku miesięcy.

W normalnym trybie strony sporu najpierw wymienią  pisma procesowe, potem wyznaczony zostanie termin wysłuchania Polski i Komisji Europejskiej. Następnie TSUE poprosi rzecznika generalnego o przedstawienie niewiążącej opinii w sprawie, a po zapoznaniu się z nim  wyda orzeczenie.

Czytaj też: Komisja Europejska: będzie pozew przeciwko Polsce za sędziowskie dyscyplinarki

Pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za system dyscyplinowania sędziów wpłynął do TSUE w pierwszej połowie października. Komisja do pozwu dołączyła wniosek, by TSUE rozpatrzył skargę w trybie przyspieszonym, czyli w ciągu kilku miesięcy, a nie zwyczajowo - kilkunastu.

Pozew to kolejny krok procedury przeciwnaruszeniowej, którą Komisja Europejska rozpoczęła 3 kwietnia br. KE wskazała wówczas, że nowy system sądów dyscyplinarnych w Polsce podważa zasadę niezawisłości sędziów i nie zapewnia koniecznych gwarancji chroniących sędziów przed kontrolą polityczną. Chodzi m.in. o brak gwarancji bezstronności Izby Dyscyplinarnej SN, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W tej zaś zasiadają sędziowie wybrani przez polityków. Bruksela zaleciła polskim władzom wprowadzenie zmian do 17 września, ale jej propozycje rząd PiS odrzucił zapewniając o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA