fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Kaczyński - Wałęsa. Iustitia: niedopuszczalna presja na sędzię Weronikę Klawonn

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W wydanej w niedzielę uchwale zarząd gdańskiego oddziału stowarzyszenia Iustitia wyraził zdecydowany sprzeciw wobec bezprecedensowego ataku ze strony części mediów wobec sędzi Weroniki Klawonn, prowadzącej sprawę z powództwa Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie.

Sędzia Weronika Klawonn, która orzeka w procesie Wałęsa - Kaczyński zdaniem rzecznika resortu sprawiedliwości nie jest bezstronna i sprzyja Wałęsie. - Takie procesy udowadniają tylko potrzebę głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział Polskiemu Radiu 24 Jan Kanthak. Zarzucił też sędzi Klawonn brak bezstronności.

Zarząd oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wydał w niedzielę uchwałę, w której za szczególnie bulwersującą i godną potępienia uznał wypowiedź Kanthaka sugerującą brak bezstronności sędzi i istnienie przyczyn jej wyłączenia. - Taka wypowiedź przedstawiciela władzy wykonawczej - rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości stanowi wyraz presji na sędziego godzącej w jego niezależność i niezawisłość i jest niedopuszczalna w państwie prawa - czytamy.

Zarząd wyraził pełną solidarność z sędzią Weroniką Klawonn i zaapelował do przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości o powstrzymanie się od komentowania postępowania i decyzji sądów w sprawach, w których Ministerstwo nie jest stroną. - Komentarze takie mogą zostać poczytane za niedopuszczalną próbę wpływania na decyzję sędziego - podkreślono.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA