fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Konfederacja złoży projekt ustawy, która zablokuje Piotrowiczowi drogę do TK

Stanisław Piotrowicz
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Posłowie Konfederacji przedstawili w Sejmie projekt zmiany ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którego celem jest zablokowanie możliwości objęcia urzędu sędziego TK przez osoby pełniące funkcje w aparacie bezpieczeństwa PRL, a także ówczesnej prokuraturze.

Konfederacja proponuje, by sędziami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Stanu nie mogły być osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL, a także prokuraturze w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., wymienione w ustawie o IPN.

Czytaj też:

Na konferencji prasowej liderzy Konfederacji nie kryli, że projekt to odpowiedź na zgłoszenie przez PiS  kandydatury Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału. Były poseł  PiS był prokuratorem w PRL, także w stanie wojennym.

- Ograniczamy osobom, które zasiadały w organach bezpieczeństwa PRL, a więc państwa niedemokratycznego, państwa, które represjonowało własny naród, własne społeczeństwo, możliwość orzekania o tym, co jest zgodne z polską Konstytucją, jaki jest zakres naszych swobód obywatelskich, jak ma być stanowione prawo w Polsce. Niezależnie od politycznej wojny dotyczącej TK trzeba dbać o to, kto do niego trafia, a z całą pewnością nie mogą to być tacy ludzie jak Stanisław Piotrowicz i inni przedstawiciele aparatu bezpieczeństwa PRL - stwierdził jeden z liderów Konfederacji, poseł-elekt Krzysztof Bosak.

Jego zdaniem pozycja Trybunału Konstytucyjnego jest zbyt poważna żeby zasiadały tam osoby, które swoje nawyki przeniosły z PRL-u i również na polu pracy parlamentarnej pokazały, że nie szanują procedur i nie mają w sobie dbałości o jakość polskiego prawa.

Projekt Konfederacji trafi do laski marszałkowskiej po ukonstytuowaniu się nowego Sejmu i zebraniu podpisów. Posłów Konfederacji jest 11 więc muszą przekonać jeszcze czterech. Krzysztof Bosak liczy na posłów PiS-u, którzy są zwolennikami dekomunizacji instytucji państwowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA