fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Decyzja o publikacji list poparcia do KRS poczeka na Trybunał

YouTube
Nowa marszałek Sejmu twierdzi, że nie ma innego wyjścia.

Elżbieta Witek w rozmowie z dziennikarzami powiedziała w środę, że w sprawie publikacji list poparcia do KRS pozostaje czekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiadała to już nieco wcześniej.

Czytaj też:

Niewykonywanie wyroków to anarchizacja życia publicznego

Listy poparcia do KRS pozostaną tajne. Pewnie do wyborów

– Mamy zbieg przepisów, które mówią w tej samej sprawie o czymś zupełnie innym – tłumaczy nowa marszałek. Wyjaśnia, że z jednej strony ma wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchyla w części decyzję szefa Kancelarii Sejmu. Nie jest to jednak wyrok nakazujący publikację, tylko uchylający w części decyzję szefa Kancelarii Sejmu. Z drugiej strony do marszałek wpłynęły aż trzy wnioski prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych zakazujące publikowania tej listy do czasu rozstrzygnięcia przez niego tej sprawy. Na tym nie koniec. Marszałek otrzymała też z Trybunału Konstytucyjnego informację, że zajmie się on sprawą stwierdzenia zgodności z konstytucją ustawy o KRS.

W sierpniu grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy o KRS dotyczący ujawnienia zgłoszeń kandydatów do Rady. Do skargi posłowie dołączyli wniosek o zabezpieczenie „tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału wyrok NSA nie podlegał wykonaniu".

Witek przekazała, że otrzymała z TK pismo z prośbą o przygotowanie w ciągu 30 dni stanowiska w sprawie skargi posłów PiS. Najprawdopodobniej 29 sierpnia stanowisko trafi do Komisji Ustawodawczej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA