Reklama
Rozwiń

Decyzja o publikacji list poparcia do KRS poczeka na Trybunał

Nowa marszałek Sejmu twierdzi, że nie ma innego wyjścia.

Aktualizacja: 22.08.2019 08:25 Publikacja: 22.08.2019 07:20

KRS

KRS

Foto: YouTube

Elżbieta Witek w rozmowie z dziennikarzami powiedziała w środę, że w sprawie publikacji list poparcia do KRS pozostaje czekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiadała to już nieco wcześniej.

Czytaj też:

Niewykonywanie wyroków to anarchizacja życia publicznego

Listy poparcia do KRS pozostaną tajne. Pewnie do wyborów

– Mamy zbieg przepisów, które mówią w tej samej sprawie o czymś zupełnie innym – tłumaczy nowa marszałek. Wyjaśnia, że z jednej strony ma wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchyla w części decyzję szefa Kancelarii Sejmu. Nie jest to jednak wyrok nakazujący publikację, tylko uchylający w części decyzję szefa Kancelarii Sejmu. Z drugiej strony do marszałek wpłynęły aż trzy wnioski prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych zakazujące publikowania tej listy do czasu rozstrzygnięcia przez niego tej sprawy. Na tym nie koniec. Marszałek otrzymała też z Trybunału Konstytucyjnego informację, że zajmie się on sprawą stwierdzenia zgodności z konstytucją ustawy o KRS.

W sierpniu grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy o KRS dotyczący ujawnienia zgłoszeń kandydatów do Rady. Do skargi posłowie dołączyli wniosek o zabezpieczenie „tak, aby do czasu rozstrzygnięcia Trybunału wyrok NSA nie podlegał wykonaniu".

Witek przekazała, że otrzymała z TK pismo z prośbą o przygotowanie w ciągu 30 dni stanowiska w sprawie skargi posłów PiS. Najprawdopodobniej 29 sierpnia stanowisko trafi do Komisji Ustawodawczej.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono