fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Przewlekłość procesowa: sądy coraz wolniejsze

Adobe Stock
Przez brak sędziów, złe procedury i chaos na wyrok poczekamy jeszcze dłużej. Wynika to ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości. Wydłużył się czas postępowań sądowych zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych, pracowniczych, a także gospodarczych i upadłościowych. Na sądowy rozwód trzeba niekiedy czekać nawet latami.

Kto zawinił, że sady są coraz powolniejsze? Większość sędziów nie ma wątpliwości: Ministerstwo Sprawiedliwości, zamrożenie etatów, ciągłe reformowanie, ale także m.in. szeroka krytyka sądownictwa. Pod koniec 2017 r zamrożonych było ok. 700 etatów sędziowskich. To jakby wyłączyć z orzekania dwa duże sady, np. katowicki i warszawski. Konkursy na sędziów ruszyły dopiero kilka miesięcy temu. Każdy z nich trwa ok. 10 do 12 miesięcy.

Ale problem nie tylko w przepisach, bo również w sposobie prowadzenia procesów i odwlekaniem wydawania wyroków przez sędziów.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia: będzie lepiej. Kiedy? - Gdy zostaną powołani sędziowie dziś będący w procedurze konkursowej przed powołaniem - zapowiada Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. Czyli kiedy? - Po wakacjach, gdy do sądów trafią nowi sędziowie i w życie wejdą prostsze procedury w sprawach cywilnych.

Czytaj w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" i na prawo.rp.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA