fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE: Wachowiec o reformie sądów i jej wpływie na przewlekłość procesową

Patryk Wachowiec
tv.rp.pl
- Zwykły obywatel, który nie będzie się zgadzał z wyrokiem i chce odwołać do wyższej instancji może napotkać na problem złego ukształtowania składu Sądu Najwyższego – mówił Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Nie dostanie tam sprawiedliwości z formalnego punktu widzenia – dodał.

Wachowiec podkreślił, że obecnie mamy sytuację, w której najbardziej na brak sprawiedliwości narażony jest sam Sąd Najwyższy.

- Tempo wprowadzanych zmian oraz przewlekłość procesowa sprawiają, że obywatele coraz mniej orientują się w swoich prawach –mówił ekspert.

- Środowiska sędziowskie, środowiska samorządów prawniczych, organizacje pozarządowe wskazują, że głównym problemem są niewydolne procedury wynikające z kodeksów, a nie sam zasób kadrowy czy sposób kształtowania ustrojów sądów, w tym SN. To jest problem, którego ustawodawca nie dostrzega - dodał.

Analityk prawny uważa, że władza założyła sobie najpierw zmianę kadry, a potem stopniowe reformowanie procedur.

- Jeszcze gorsze jest to, że tłumaczenia przewlekłości przez ministerstwo sprawiedliwości i PiS sprowadza się do tego, że to sędziowie sabotują dobre zmiany i celowo prowadzą długo postępowania - powiedział ekspert.

- Nie jest tak! To zamach na sądy, który się odbywa od ponad 2 i pół roku ma wpływ na przewlekłość - podsumował.

Wachowiec w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA