fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Ziobro o wyroku TSUE ws. dyscyplinarek sędziów: kolonialne myślenie

Zbigniew Ziobro, Sebastian Kaleta
PAP/Radek Pietruszka
Mamy do czynienia z wyrokiem politycznym wydanym na polityczne zamówienie Komisji Europejskiej. U jego podstaw leży segregacja państw na lepsze i gorsze. Kryje się za nim kolonialne myślenie, pozwalające na pozaprawną segregację państw oraz różnicowanie obywateli UE - ocenił minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu (sygn. akt sygn. akt C-791/19) w składzie Wielkiej Izby orzekł w czwartek, że polskie przepisy dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów są sprzeczne z prawem unijnym.

Do tego orzeczenia odniósł się minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Podczas konferencji prasowej stwierdził, że główny zarzut KE i TSUE sprowadza się do tego, że "polski system powoływania sędziów jest zbyt polityczny". Tymczasem jak mówił Ziobro, polski system jest niemal dokładną kopią systemu powoływania sędziów w Hiszpanii. - A system ten nie stwarza zdaniem Komisji Europejskiej i TSUE żadnych zagrożeń związanych z ewentualnym upolitycznieniem wyboru sędziów w tym kraju - wskazał szef MS.

Minister podał też przykład Niemiec, gdzie jak mówił "mamy najbardziej polityczny system powoływania sędziów", w którym "sędziów sądów federalnych powołują wyłącznie gremia polityczne".

- Nie ma zgody Polski na segregowanie państw według kryteriów pozaprawnych. Polska jest równoprawnych członkiem UE, tak jak Hiszpania czy Niemcy. Nie ma również zgody na to, żeby głos Polaka ważył w Unii mniej niż głos Niemca – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

- Wszystkie inne zarzuty mają taki sam polityczny charakter i są tak samo nietrafne - dodał.

 – Wyrok jest naruszeniem zasady równego traktowania państw członkowskich i przekroczeniem kompetencji przez UE. Wynika to również z wczorajszego wyroku Trybunały Konstytucyjnego, który stwierdził, że kompetencje w zakresie organizacji sądownictwa i ich oceny nie leżą w gestii organów Unii – skomentował z kolei wiceminister Sebastian Kaleta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA