fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE - Marek Domagalski: spór wokół ustawy o TK autorstwa PiS

tv.rp.pl
W środowym programie #RZECZoPRAWIE publicysta "Rzeczpospolitej" Marek Domagalski skomentował aktualną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Do godziny trzeciej rano trwało posiedzenie na projektem w sprawie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. PiS uważa, że są to rozwiązania kompromisowe. Opozycja natomiast, że przepisy te są niekonstytucyjne. Co się wydarzyło tej nocy?

Marek Domagalski: Paradoksalnie niewiele się wydarzyło. Wieczorem poszła informacja, że Sejm ma od początku uchwalać ustawę, ale nie o to chodziło, a tylko o powtórzenie pewnego fragmentu prac nad ustawą.

Wczoraj projekt KOD został wycofany i to wprowadziło małe zamieszanie. Z wyjaśnień pełnomocnika KOD wynika, że jest to decyzja polityczna. Poza tym żadne nowe zmiany nie pojawiły się w nocy.

PiS natomiast ogłosił wczoraj dwie istotne poprawki do proponowanej ustawy. Definitywnie zrezygnował z głosowania większością 2/3 głosów. Ponadto odebrał prezydentowi i Prokuratorowi Generalnemu prawo do określania, czy ustawa jest ważna, bo to by skutkowało, że ustawa taka musiałaby być rozpatrywana przez cały skład Trybunału.

Wcześniej PiS obniżył próg całego składu TK do 11 sędziów. I co najważniejsze, ustawa przewiduje opublikowanie wyroków, które były do tej pory blokowane - poza jednym , który dla Kowalskiego nie ma żadnego znaczenia bowiem dotyczy zmiany ustawy o TK.

Moim zdaniem PiS chce ograniczyć pole sporu.

Czy ten projekt wypełnia zalecenia Komisji Weneckiej?

Moim zdaniem w znacznej części. Wprowadza bardzo elastyczną regułę, że prezes TK ma wyznaczać sprawy według kolejności wpływu. Zaproponowano też skrócenie terminu, po którym rozprawa może się odbywać. Teraz jest mowa o 30 dniach. A o takie zmiany apelowała KW.

Dlaczego zatem opozycja i prezes TK zarzucają tej noweli niekonstytucyjność?

Prezes Rzepliński jest przyzwyczajony do swojej ustawy i ma zupełnie inną jej wizję od PiS. Powiedział, że to jest "pozór ustawy". Prezes TK reprezentuje koncepcję, że wszystko co mu ogranicza prowadzenie spraw jest zamachem na Trybunał.

Czy Rzepliński jako prezes TK, nie wyszedł za daleko w swoich opiniach?

Samo wystąpienie było dobrym rozwiązaniem. Jednak użyte przez niego słowa, że ustawa PiS to „pozór ustawy", są zbyt daleko idące.

Prezes powinien zdawać sobie sprawę z tego, że motywem PiS-u jest udrożnienie TK, tak aby zaczął wydawać wyroki i żeby Europa nie zarzucała nam, że w Polsce łamiemy konstytucję.

Co z liczbą sędziów?

Kwestii nadmiaru sędziów ta ustawa nie rozwiąże. Zrobi to praktyka i zapewne już po odejściu prezesa Rzeplińskiego.

PiS będzie się mógł pochwalić wobec prezydenta Obamy m.in., że ogłosił wyroki TK. Nie będzie można mówić, że nie publikujemy wyroków. W ten sposób PiS odblokuje część sporów.

Zobacz wideo: spór wokół ustawy o TK autorstwa PiS

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA