Sędziowie i sądy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce obsadzić 288 sędziowskich wakatów

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało informację "o zamiarze obwieszczenia o wolnych stanowiskach sędziowskich".

W październiku ubiegłego roku Krajowa Rada Sądownictwa wytknęła Ministrowi Sprawiedliwości zwłokę w obwieszczaniu informacji o wolnych stanowiskach sędziowskich. KRS wskazała, że na skutek zaniechania Ministra nieobsadzonych pozostawało wówczas ponad dwieście sędziowskich etatów orzeczniczych. - Kontynuowanie tego rodzaju działań może doprowadzić do zwiększenia liczby nieobsadzonych stanowisk sędziowskich i w konsekwencji do przewlekłości postępowań prowadzonych przed sądami powszechnymi – ostrzegała Rada.

KRS wytykała, że taka praktyka jest sprzeczna z podstawowymi zasadami ustrojowymi i narusza terminy określone w ustawie z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych.

W ostatni piątek na łamach "Rzeczpospolitej" ujawniliśmy, że Minister Zbigniew Ziobro zaczyna obsadzać etaty w sądach absolwentami krakowskiej szkoły. Nominacje otrzymają bez konkursów. Pierwsi asesorzy wejdą do sal rozpraw prawdopodobnie już we wrześniu. Nominacje wręczy im minister sprawiedliwości.

W poniedziałek na stronie internetowej resortu sprawiedliwości ukazała się „Informacja o zamiarze obwieszczenia o wolnych stanowiskach sędziowskich w poniższych sądach apelacyjnych, sądach okręgowych i sądach rejonowych". Dotyczy ona łącznie 288 wakatów. Najwięcej – 233 – w sądach okręgowych. Mniej w sądach apelacyjnych (50) oraz rejonowych (5). Najwięcej wakatów do obsadzenia będzie w Sądzie Okręgowym w Warszawie (aż 31), w Sądzie Okręgowym w Gdańsku i Sądzie Okręgowym w Łodzi (po 16). 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL