fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Radcowie prawni: można wnioskować o wyłączenie sędziów powoływanych przez obecną KRS

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Pełnomocnicy mają prawo składać wnioski o wyłączenie sędziów powoływanych przez obecną KRS – uznały władze radców. Pojawiające się stwierdzenia, że nadużywają prawa, odbierają jako próby wywierania niedopuszczalnej presji.

W obliczu poważnego i nadal nierozwiązanego sporu prawnego toczącego się także na najwyższych szczeblach władzy sądowniczej, a dotyczącego zakresu i trybu weryfikacji obsady sądu, o której mowa w wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r., Krajowa Rada Radców Prawnych wyraża pogląd, że radcowie prawni są uprawnieni do składania w tym zakresie wniosków procesowych, bez narażania się na jakiekolwiek konsekwencje dyscyplinarne – czytamy w stanowisku przyjętym 7 marca.

Radcowskie władze podkreślają w nim, że w ich ocenie wyrażanie w przestrzeni publicznej odmiennych sugestii należy poczytywać za próby wywierania niedopuszczalnej presji, o której mowa w art. 7 ust. 2 kodeksu etyki radcy prawnego.

– KRRP w przyjętym w sobotę stanowisku podkreśliła, że wypowiedzi polityków nie mogą mieć jakiejkolwiek formy nacisku na niezależnych prawników, jakimi są radcy prawni. W stanowisku podkreślamy, że radcowie prawni są uprawnieni do składania wniosków procesowych służących dobru ich klientów bez narażania się na jakiekolwiek konsekwencje dyscyplinarne, a niezależność jest jednym z fundamentów zawodu radcy prawnego – komentuje Maciej Bobrowicz, szef radców.

Stanowisko to reakcja na wypowiedź wiceminister sprawiedliwości Anny Dalkowskiej, która w rozmowie z portalem Prawo.pl wskazała, że „nie ma żadnych podstaw prawnych do podważania statusu sędziów powołanych przez prezydenta", a wnioski o wyłączenie sędziów są składane „najczęściej wyłącznie w celu przedłużenia postępowania, a praktyka tego rodzaju powinna być uznawana za nadużycie prawa procesowego i w przypadku profesjonalnych pełnomocników podlegać ocenie z punktu widzenia etyki wykonywania zawodu".

Władze radcowskie przypominają, że radca w granicach wyznaczonych przez sumienność i uczciwość jest nie tylko uprawniony, ale – w wykonywaniu obowiązku jak najlepszej ochrony i obrony interesów klienta – może być także w konkretnych okolicznościach zobowiązany do formułowania wniosków opartych na ocenie prawa w kategoriach aksjologicznych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA