fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy o kuratorskiej służbie sądowej

Fotorzepa, Robert Gardziński
Gdy staje się moderatorem kontaktu z dzieckiem lub doradca rodzica, może to być uznane za wyjście poza uprawnienia i obowiązki.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy o kuratorskiej służbie sądowej. Zmiany czekają na wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Na braki w przepisach wskazał rzecznik praw obywatelskich z powodu skarg kierowanych do Biura RPO. Wiele z nich odnosi się do przebiegu spotkania rodzica z dzieckiem. Z jednej strony skarżący wskazują nadmiernie – w ich ocenie – aktywną postawę kuratora. W innych podnoszona jest bierność kuratorów – niektórzy rodzice chcieliby w nich widzieć rozjemcę i strażnika dbającego o prawidłowy przebieg kontaktów z dzieckiem.

Problem dostrzegły także środowiska prawnicze, rzecznik praw dziecka i NIK. Wskazują, że kurator jest sprowadzony do roli biernego obserwatora, pozbawionego możliwości realnego wpływu na przebieg kontaktu czy jego przerwania w sytuacji zagrożenia dobra dziecka. Postulowano rozszerzenie uprawnień i obowiązków kuratorów. Oni sami podkreślają, że sytuacje, w których podejmują rolę moderatorów czy doradców rodzica względem dziecka, mogą być postrzegane jako wyjście poza uprawnienia i obowiązki.

Etap legislacyjny: uzgodnienia

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA