Nadzwyczajne posiedzenie KRS: rada dziękuje sędziom i prosi o niezależność

Dziś obdbyło się nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Sądowniczej, które zostało zwołane w wyniku upublicznienia kandydatów do nowej Rady i zbliżającym się ich powłaniem.

Aktualizacja: 03.03.2018 17:29 Publikacja: 03.03.2018 15:06

Sławomir Pałka

Sławomir Pałka

Foto: YouTube

Jak donosi Onet.pl podczas spotkania Rada zaapelowała do sędziów, by kierowali się w swojej pracy zasadą trójpodziału władzy i odrębności sądów.

KRS podkreśliła, że brak poczucia wdzięczności wobec osób powołujących na urząd sędziego stanowi o niezawisłości.

Nadal nie wiadomo, czy przedstawiciele KRS będą brali udział w poniedziałkowym posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości, podczas którego będą opiniowani nowi kandydaci.

 

STANOWISKO KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA z dnia 3 marca 2018 r.

"Krajowa Rada Sądownictwa realizując ustawowy obowiązek wynikający z art. 3 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 976 z zm.) odwołując się do art. 45 Konstytucji RP i pamiętając o tym, że każdy sędzia jest także sędzią europejskim oraz mając na uwadze treść § 4 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów Sądowych, zgodnie z którym każdy sędzia powinien dbać o autorytet swojego urzędu, o dobro sądu, w którym pracuje, a także o dobro wymiaru sprawiedliwości i ustrojową pozycję władzy sądowniczej,  apeluje, aby każdy sędzia dbał o utrzymanie zasady trójpodziału władzy, niezależności i odrębności sądów od władzy wykonawczej i ustawodawczej. 

Krajowa Rada Sądownictwa dziękuje wszystkim sędziom, którzy wierni złożonej przysiędze, godnie dbają o dobro wymiaru sprawiedliwości i ustrojową pozycję władzy sądowniczej, także wypowiadając się, w granicach prawa, w sferze publicznej. Rada zauważa, że jednym z warunków niezawisłości wewnętrznej sędziego jest brak poczucia wdzięczności w stosunku do osób uczestniczących w powołaniu na stanowisko sędziego, czy do pełnienia funkcji administracyjnej. Czynności w ramach administracji sądowej winny być wykonywane z poszanowaniem godności osób w stosunku do których są podejmowane i tylko w granicach niezbędnych wynikających z przepisów oraz w sposób bezstronny. Rada zwraca się o dbałość w przestrzeganiu najwyższych standardów także w życiu osobistym."

Rada wystosowała też stanowisko, w którym dziękuje obywatelom za zaangażowanie w sprawy wymiaru sprawiedliwości.

STANOWISKO KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA z dnia 3 marca 2018 r.

"Krajowa Rada Sądownictwa dziękuje wszystkim Obywatelom, którzy stanęli i konsekwentnie trwają po stronie podstawowych wartości konstytucyjnych takich, jak wolność, równość, godność człowieka oraz niezależność sądów.  

Każdy obywatel powinien być świadomy wartości państwa prawa, dla funkcjonowania którego niezbędne są niezależne, bezstronne i niezawisłe sądy.   

Prawo do sądu jest podstawowym środkiem ochrony wszystkich praw oraz wolności człowieka i obywatela, zaś cechą dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego jest gotowość podjęcia – w granicach prawa – obrony tych praw i wolności w razie ich zagrożenia."

Jak donosi Onet.pl podczas spotkania Rada zaapelowała do sędziów, by kierowali się w swojej pracy zasadą trójpodziału władzy i odrębności sądów.

KRS podkreśliła, że brak poczucia wdzięczności wobec osób powołujących na urząd sędziego stanowi o niezawisłości.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP