Reklama
Rozwiń

Barbara Piwnik: o sędziach mówi się źle, to wpływa na ich bezpieczeństwo

Czy sędziowie mogą czuć się bezpiecznie? Problem staje się złożony - twierdzi Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Aktualizacja: 25.02.2020 11:20 Publikacja: 25.02.2020 10:25

Barbara Piwnik

Barbara Piwnik

Foto: tv.rp.pl

dgk

Przed laty bezpieczeństwo sędziów mogło się wiązać, również w społecznym odczuciu, z zagrożeniem ze strony zorganizowanego świata przestępczego. Ale obecnie, bardziej chyba niż sędziowie orzekający w sprawach karnych, zagrożeni atakami stali się sędziowie orzekający w sprawach rodzinnych, pracy, w każdej kategorii spraw. Tym bardziej w takim momencie naszej historii, kiedy o sędziach i sądach mówi się prawie wyłącznie źle. Pokazuje się błędy, uchybienia, samo zło. Obywatel, który jest pod wpływem emocji związanych ze sprawą, ma z tyłu głowy wszystkie te przekazy. Ja to obserwuję na sali sądowej. Nie przez agresję kierowaną wobec mnie, ale przez ogólny stosunek obywatela do sądu. Zmienia się zachowanie, zdarza się i to wcale nierzadko, że przesłuchiwany świadek stara się przejmować inicjatywę na sali rozpraw, zadaje pytania sędziemu czy prokuratorowi, wcale nie związane z procedurą przesłuchania, tylko naładowane emocjami. W tej atmosferze  sędzia, zwłaszcza taki, który nie ma zbyt dużego doświadczenia na sali rozpraw, może nie czuć się bezpiecznie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono