fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Ministerstwo prosi o informację nt. prób podważania statusu nowej KRS. Szef "Iustitii" oburzony

Obecna Krajowa Rada Sądownictwa obraduje pod przewodnictwem Leszka Mazura
KFP
Przewodniczący wydziałów w sądach okręgowych oraz prezesi sądów rejonowych otrzymali pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości. Szef Działu Kadr poprosił, by do piątku 21 lutego poinformowali resort o wszystkich próbach podważania statusu nowej KRS w ich sądach - ustalił Onet. Zgodnie z tzw. ustawą "kagańcową" sędziom może za to grozić dyscyplinarka, a nawet wydalenie z zawodu.

Na odpowiedź adresaci pisma sędziowie mieli czas do piątku, do godziny 15

- Pismo pana dyrektora Pawłyszcze jest normalnym elementem administracyjnego nadzoru nad sądami. Nie rozumiem tej narracji o rzekomym "donoszeniu", przecież wydane orzeczenia to nie jest jakaś wiedza tajemna - podkreśla wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.

- Urzędnik z MS zachowuje się w sposób niegodny sędziego. Chce, by koledzy donieśli na kolegów, aby resort miał "na tacy" podane podstawy do wszczynania dyscyplinarek - ocenia z kolei prezes Stowarzyszenia "Iustitia" prof. Krystian Markiewicz.

Urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości, dyrektor Działu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Dariusz Pawłyszcze rozesłał 20 lutego specjalne pismo do szefów wydziałów w sądach okręgowych oraz do sądów rejonowych - ustalił Onet.

"Uprzejmie proszę o przesłanie informacji o orzeczeniach sądów powszechnych dotyczących w jakimkolwiek zakresie kwestii statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP na wniosek KRS w składzie ukształtowanym w 2018 r., w szczególności dotyczących wyłączenia takich sędziów od orzekania w sprawie, nieważności postępowania, niewłaściwego składu sądu, niezgodności składu sądu z przepisami prawa, wydania wyroku przez osobę nieuprawnioną, zadania pytania prawnego" - czytamy w piśmie.

Dokument o takiej treści trafił - jak pisaliśmy - do przewodniczących wydziałów w sądach okręgowych oraz do prezesów sądów rejonowych.

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA