fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia: potrzeba więcej jawności w wyborach do nowej Krajowej Rady Sądownictwa

Fotorzepa, Jakub Dobrzynski
Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zwraca się do Marszałka sejmu RP o zachowanie pełnej jawności postępowania i dostępności dla opinii publicznej do wniosków, informacji o kandydatach oraz wykazów osób popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Postulujemy o merytoryczne i jawne formuły prac prowadzonych przez najwyższe organy państwa - czytamy w podjętej uchwale.

Dalej sędziowie wskazują, że ocena niekonstytucyjności i wadliwości przyjętej nowelizacji ustawy o KRS pogłębiona jest brakiem pełnego dostępu dziennikarzy, organizacji pozarządowych i społeczeństwa do dokumentacji tej procedury.

Zebranie Delegatów przypomina w uchwale, że jakakolwiek objęta tajemnicą wymiana dokumentów i stanowisk dotyczących jawnych kandydatur na funkcje publiczne nie daje się pogodzić z zasadą jawności działań władzy i administracji państwowej.

Od środy Centrum Informacyjne Sejmu ogłasza kolejne personalia sędziów - kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Do piątku na stronie internetowej Sejmu pojawiło się 10 kandydatur.

Stowarzyszenie Iustitia już wcześniej wytknęło, że Marszałek Sejmu i Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny nie ujawnili list osób, które udzieliły poparcia kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa. - Proces wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa jest więc już na jego pierwszym etapie nietransparentny. Nikt, poza Marszałkiem Sejmu i Ministrem Sprawiedliwości-Prokuratorem Generalnym, nie może sprawdzić czy kandydaci rzeczywiście spełnili wymogi formalne - napisano na stronie internetowej stowarzyszenia.

Jak przy tym zaznaczono, kontrola społeczna w tym przypadku jest tym bardziej uzasadniona, że wątpliwości co do spełnienia wymogów formalnych w jednym przypadku już wystąpiły, ponieważ jeszcze przed wysłaniem zgłoszenia do Marszałka Sejmu, kilka osób wycofało poparcie udzielone kandydatowi - Prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA