Słabszy samorząd odbije się na sędziach

Głos środowiska w wielu ważnych dla niego sprawach przestanie się liczyć – twierdzą sędziowie. Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie wyraziło w poniedziałek stanowczą dezaprobatę wobec piątkowego zachowania Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Aktualizacja: 11.02.2020 06:06 Publikacja: 10.02.2020 18:11

Słabszy samorząd odbije się na sędziach

Foto: Adobe Stock

Decyzja kolegium zapadła jednomyślnie (11 głosów za). Trzy dni wcześniej Nawacki na oczach sędziów zniszczył podpisany przez nich projekt uchwał (jedna dotyczyła nieutrudniania pracy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi). Kolegium zdecydowało też o skierowaniu ww. sprawy do rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

Czytaj także: Nawacki podarł apel ws. sędziego Juszczyszyna

W kolejnej uchwale kolegium zwolniło sędziego Pawła Juszczyszyna z obowiązku rozpoznawania spraw i podjęło decyzję o rozlosowaniu jego spraw.

Czytaj także: Sprawy Juszczyszyna przydzielone innym sędziom

Jednocześnie, jak informuje „Rzeczpospolitą" sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik SO w Olsztynie, zgodnie z prawem i dobrymi obyczajami nie ma akceptacji dla aroganckich zachowań prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie wyrażających pogardę dla opinii innych ludzi - napisali sędziowie w uchwale.

Piątkowe zebranie sędziów z Olsztyna było spotkaniem jednej z form samorządu sędziowskiego. Należą do niego: zgromadzenie ogólne sędziów apelacji, zgromadzenie ogólne sędziów okręgu oraz właśnie zebranie sędziów danego sądu.

Od najbliższego piątku (14 lutego) za sprawą nowelizacji ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych rola samorządu zostanie znaczne ograniczona. Sędziowie stracą realny wpływ na wybór rzeczników dyscyplinarnych. Przestanie się też w zasadzie liczyć ich udział w opiniowaniu kandydatów na sędziów i do awansu.

Nierealne staną się podejmowane ostatnio gremialnie uchwały zebrań sędziów sądów krytyczne wobec poczynań władzy.

Przykład? Uchwała z 31 stycznia 2020 r. z Opola. Tamtejsze zebranie sędziów Sądu Rejonowego wyraziło krytyczne stanowisko wobec tzw. ustawy kagańcowej oraz wezwało przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej do zaprzestania podważania uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Opolscy sędziowie domagają się także prawdziwej reformy wymiaru sprawiedliwości. Wcześniej, właśnie w ramach zebrań i zgromadzeń, sędziowie często nawoływali do nieopiniowania kandydatów na sędziów, a do samych kandydatów zwracali się o wycofanie z konkursu przed nową Krajową Radą Sądownictwa.

W nowej ustawie, w art. 9c zapisano bowiem, że ilekroć przepis ustawy przewiduje zasięgnięcie opinii kolegium albo zgromadzenia bez wskazania terminu, w razie niewyrażenia opinii w dniu, na który zostało zwołane posiedzenie w celu jej wydania, uważa się, że opinia jest pozytywna. Ponadto przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów.

Po co w ogóle sędziom samorząd?

– Jest to jedyna kolegialna forma zajmowania stanowiska w ważnych środowiskowych sprawach – mówi „Rz" sędzia Beata Morawiec, była prezes krakowskiego Sądu Okręgowego. I tłumaczy, że według nowych przepisów rola samorządu zostanie zmarginalizowana.

– Kolegia staną się fikcją, bo skoro w ich skład wchodzić będą prezesi, to nie będzie to miało nic wspólnego ze stanowiskiem środowiska – dodaje sędzia Beata Morawiec.

Decyzja kolegium zapadła jednomyślnie (11 głosów za). Trzy dni wcześniej Nawacki na oczach sędziów zniszczył podpisany przez nich projekt uchwał (jedna dotyczyła nieutrudniania pracy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi). Kolegium zdecydowało też o skierowaniu ww. sprawy do rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

Czytaj także: Nawacki podarł apel ws. sędziego Juszczyszyna

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a