fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Niepewny status rzecznika dyscyplinarnego sędziów

Piotr Schab
tv.rp.pl
Krajowa Rada Sądownictwa ma sprawdzić, czy Piotr Schab został właściwie powołany na urząd oraz czy jego zastępcy nie przekraczają uprawnień.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zwróciła się właśnie do Krajowej Rady Sądownictwa o przekazanie informacji w sprawie trybu powołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

– Powstała niejasność, czy obecny rzecznik dyscyplinarny jest prawidłowo powołany – potwierdził Piotr Falkowski, rzecznik Izby Dyscyplinarnej.

Wątpliwości w tej sprawie zgłosił niedawno Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. I m.in. to było powodem, dla którego Izba Dyscyplinarna SN odroczyła we wtorek do 11 lutego posiedzenie dotyczące wniosku zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysława Radzika o zawieszenie w czynnościach służbowych sędzi Sądu Apelacyjnego w Katowicach Ireny Piotrowskiej.

– Prawidłowe powołanie rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych wymaga uchwały Krajowej Rady Sądownictwa o jego wyborze – wskazuje rzecznik praw obywatelskich.

Czy taką uchwałę podjęto przed powołaniem Piotra Schaba w czerwcu 2018 r. przez ministra sprawiedliwości? – pyta RPO i prosi o przesłanie jej kopii. Jeśli jej nie było, jak uważa Bodnar, to wszelkie czynności wyjaśniające i dyscyplinarne rzecznika i jego zastępców podjęto bez wymaganej podstawy prawnej. Jeśli tak rzeczywiście było, to należy uznać, że rzecznik i jego zastępcy przekraczają uprawnienia, a ich działania to nadużycie władzy.

Czytaj także:

Adam Bodnar monitoruje postępowania dyscyplinarne, czynności wyjaśniające i inne czynności rzecznika i jego zastępców. Wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie wszczynaniem przez nich postępowań i stawianiem zarzutów dyscyplinarnych sędziom np. za czynności orzecznicze lub za korzystanie z wolności słowa.

Piotr Schab został powołany na stanowisko rzecznika dyscyplinarnego przez ministra sprawiedliwości 4 czerwca 2018 r., a jego zastępcy Michał Lasota i Przemysław Radzik 18 czerwca 2018 r.

Sędzia Schab jest z kolei zdania, że obawy RPO są całkowicie sprzeczne z regulacjami ustawowymi. Na dowód przywołuje przepisy ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Ta, jego zdaniem, stanowi samodzielną podstawę powołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów i jego zastępców. Są oni powoływani przez ministra sprawiedliwości na czteroletnią kadencję.

Leszek Mazur, przewodniczący KRS, powiedział, że Rada zajmie się tą sprawą na najbliższym posiedzeniu, tj. 28 stycznia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA