Iustitia: 517 wakatów w sądach, minister łamie przepisy zwlekając z ich obsadzeniem

517 nieobsadzonych etatów sędziowskich było w sądach powszechnych w Polsce według stanu na 30 września 2016 r. - ujawnia Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Aktualizacja: 05.01.2017 12:54 Publikacja: 05.01.2017 11:18

Iustitia: 517 wakatów w sądach, minister łamie przepisy zwlekając z ich obsadzeniem

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Stowarzyszenie zwróciło się do ministerstwa sprawiedliwości z pytaniem o liczbę nieobsadzonych stanowisk sędziowskich oraz o czas trwania poszczególnych etapów procedury dysponowania wolnymi stanowiskami.

Z odpowiedzi MS wynika, że na koniec listopada w sądach było 517 wakatów.

- To nie są przyznane etaty dodatkowe. To są etaty zwolnione przez sędziów w poszczególnych sądach - podkreśla "Iustitia".

Na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie przedstawiło również dane dotyczące czasu trwania poszczególnych etapów czynności ministra sprawiedliwości wobec wakatów sędziowskich (według informacji ministerstwa  z 22 listopada 2016 r.) >> zobacz  tabela 1, tabela 2, tabela 3, tabela 4.

"Iustitia" przypomina, że minister sprawiedliwości ma obowiązek w terminie nie dłuższym niż 30 dni podjąć decyzję o pozostawieniu w danym sądzie zwolnionego etatu sędziego, bądź o przyznaniu tego etatu innemu sądowi albo o jego zniesieniu. Potem ma obowiązek niezwłocznie obwieścić o zwolnionym stanowisku w Monitorze Polskim. Z tego obowiązku zwalnia go jedynie okoliczność, iż na to stanowisko przenosi sędziego z innego sądu. Tak wynika z przepisów art. 20a § 2, § 4, § 5 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Tymczasem z danych ministerstwa wynika, że na przykład w przypadku jednego zwolnionego etatu w Sądzie Rejonowym w Jarocinie, decyzję o jego przydzieleniu minister podjął po 56 dniach od daty wpłynięcia informacji, a kolejną w postaci podpisania obwieszczenia po dalszych 126 dniach, zaś po podpisaniu do ukazania się obwieszczenia w Monitorze Polskim upłynęło 7 dni. W przypadku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku pierwsza decyzja była podjęta po 91 dniach, samo obwieszczenie podpisano dopiero po dalszych 298 dniach, a jedynie obwieszczenie w Monitorze Polskim ukazało się w miarę szybko, bo w 7 dni od podpisania obwieszczenia. Czynności organizacyjne leżące po stronie ministerstwa sprawiedliwości zajęły ponad rok.

"Iustitia" zaznacza, że to dopiero początek procedury obsadzania wakatu. Po czynnościach ministra następuje długotrwała procedura konkursowa związana z procesem nominacyjnym sędziego, opiniowanie przez wizytatorów, kolegium sądu, Zgromadzenie Ogólne Sędziów, Krajową Radę Sądownictwa, a następnie przedstawienie wniosku o powołanie Prezydentowi RP.

- Braki w obsadzie sędziów nieuchronnie prowadzą do przewlekłości postępowań, gdyż sędziowie pracujący w niedostatecznej w stosunku do ilości spraw liczbie osób, nie są w stanie dostatecznie szybko prowadzić wszystkich spraw - uważa Stowarzyszenie.

Podkreśla, że wymóg „niezwłoczności" wydania obwieszczenia nie jest reliktem - zaczął obowiązywać od 31 sierpnia 2007 roku w miejsce dawnego terminu „najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od zwolnienia stanowiska" (dawny art. 56 § 2 Prawa o ustroju sądów powszechnych), wprowadzony z inicjatywy ustawodawczej ówczesnej Rady Ministrów, w której pracami resortu ministerstwa sprawiedliwości kierował obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (projekt ustawy z 13 października 2006 roku, druk sejmowy nr 1057, ustawa została uchwalona przez Sejm).

- Proponowana zmiana została wprowadzona w celu wyeliminowania spowolnienia procesu obsadzania zwolnionych stanowisk sędziowskich - przypomina "Iustitia".

Stowarzyszenie zwróciło się do ministerstwa sprawiedliwości z pytaniem o liczbę nieobsadzonych stanowisk sędziowskich oraz o czas trwania poszczególnych etapów procedury dysponowania wolnymi stanowiskami.

Z odpowiedzi MS wynika, że na koniec listopada w sądach było 517 wakatów.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów