Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.07.2019 14:21 Publikacja: 26.07.2019 00:01
Londyn
Foto: AFP
Niskie bezrobocie i rosnące płace w kraju doceniają nie tylko ekonomiści ale i polscy emigranci zarobkowi za granicą. -Poprawa sytuacji na krajowym rynku pracy powoduje, że polscy emigranci wyraźnie rzadziej niż wcześniej deklarują chęć zamieszkania za granicą na stałe- informuje najnowszy raport Narodowego Banku Polskiego o Polakach mieszkających za granicą, który podsumowuje wyniki badania migrantów przebywających w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii.
O ile w badaniu z 2016 r. aż 44 proc. Polaków w Wielkiej Brytanii deklarowało plan pozostania tam na stałe, to w ubiegłym roku ta grupa zmniejszyła się do 36 proc. Jeszcze większy spadek nastąpił w Niemczech, gdzie przed trzema laty (gdy w Polsce dopiero zaczynał się obecny „rynek pracownika” wraz z szybszym wzrostem płac) niemal połowa polskich migrantów planowała zostać tam na stałe- w ubiegłorocznym badaniu już tylko 27 proc. Odsetek amatorów zamieszkania na stałe w Holandii zmniejszył się w tym czasie z 42 do 30 proc. zaś w Norwegii jest najniższy i wynosi 21 proc.(Tam większość polskich migrantów przebywa stosunkowo niedługo i nie badano ich w 2016 r.).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kobiety z pokolenia milenialsów najmniej są pewne stabilności swojej pracy. Najwięcej z nich ma także poczucie j...
Pracownicy mają sprecyzowane wyobrażenie, jakie cechy powinien mieć idealny pracodawca. Nie zawsze udaje się go...
Większość z Polek i Polaków uważa, że ich praca ma sens. Jednak połowa odczuwa w niej codzienny stres, a co czwa...
Choć niewiele firm w Polsce uregulowało korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji, to coraz częściej oczekuj...
Pracownicy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej byli przez długi czas podporą niemieckiego rynku pracy, łagodząc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas