fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Zmiany w przepisach o wydawaniu dzieci za granicę

www.sxc.hu
Wnioskami o wydanie dzieci zajmą się specjalne sądy.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w przepisach o wydawaniu dzieci za granicę. Mają wejść w życie najpóźniej jesienią 2017 r.

Chodzi o sprawy, gdy np. jedno z rodziców mieszka w innym kraju, a na skutek konfliktu między nimi do Polski wpływa wniosek o wydanie dzieci. Szczegóły przedstawił w środę na konferencji Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Po pierwsze, sprawami takimi zajmą się specjalne jednostki – 11 wyspecjalizowanych sądów okręgowych. Po drugie, orzeczenia w sprawach o wydanie dziecka będą wykonalne dopiero po ich uprawomocnieniu. Po trzecie, skarga kasacyjna w takich sprawach będzie przysługiwała ministrowi sprawiedliwości-prokuratorowi generalnemu. Rozszerzony zostanie też katalog uprawnionych do jej złożenia. Prawo to będzie przysługiwać także rzecznikowi praw obywatelskich i rzecznikowi praw dziecka.

Wprowadzony zostanie także przymus adwokacki. Składając wniosek o wydanie, strona będzie musiała wykazać, że ma zapewnioną pomoc pełnomocnika. Jeśli nie będzie go na nią stać, dostanie ją z urzędu.

Kolejna zmiana polegać ma na tym, że wprowadzone zostaną obligatoryjne uzasadnienia pisemne postanowień sądów w takich sprawach. Nie trzeba będzie już w dodatkowym trybie występować o ich przygotowanie.

W projekcie znajdą się także przepisy, które uregulują kwestie odbierania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi. Uproszczona ma zostać m.in. procedura, gdy władze innych krajów oddzieliły dzieci od polskich rodziców, ale zgadzają się, by trafiły one do Polski pod pieczę bliskich krewnych lub rodziny zastępczej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA