fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

#RZECZoPRAWIE: Bodnar o prawnych konsekwencjach zdrady

Karolina Bodner
rp.pl
W czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Anny Wojdy była Karolina Bodnar, adwokat, specjalizuje się w sprawach rozwodowych i rodzinnych.

Zdrada to efekt nieudanego związku. Z reguły z zarzutem zdrady pojawiają się też inne powody rozpadu związku małżeńskiego.

Małżonkowie często zwracają się do agencji detektywistycznych w celu udowodnienia zdrady. Również media sprzyjają jej ujawnianiu (SMS-y, Facebook). Należy podkreślić, że zdrada nie musi oznaczać winy wyłącznej jednego z małżonków.

Czy wina ma znaczenie w ustalaniu alimentów?

Tak. Jeśli chodzi o ustanowienie alimentów dla małżonka musi on wykazać winę wyłączną zdradzającego. Samo ustalenie, że doszło do zdrady nie wystarczy.

Polskie prawo nie stopniuje winy. Często mówi się o procentach w winie. Jeśli współmałżonek wykaże choćby 2 proc. winy drugiego, to wina jest obopólna. Pamiętajmy, że alimenty dla małżonka są rekompensatą za utratę statutu po rozwodzie.

Czy często przychodzą do pani pary przed zawarciem związku małżeńskiego?

Po poradę bardzo rzadko przychodzą pary przed zawarciem małżeństwa. Później, w sytuacji konfliktu małżeństwa nie mogą dojść do porozumienia i sprawy kończą się w sądach.

Zdradzeni małżonkowie uciekają się do różnych form odwetu. Jeśli dochodzi do zastraszanie czy stalking, to można się przed tym bronić na podstawie przepisów prawa karnego. Na wniosek osoby zastraszanej, stalkowanej prokuratura może podjąć kroki prawne.

Czy kochanek, który zostanie wezwany do sądu musi się w nim stawić i czy może kłamać aby np. chronić swój związek?

W sądzie nie można kłamać. Grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności. Takiej osobie nie przysługuje też prawo do odmowy zeznań.

Bodnar w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA