Reklama
Rozwiń

Debata KIRP: Bez tajemnicy zawodowej prawo do obrony nie istnieje

Prawo do milczenia nie służy prawnikom czy dziennikarzom. Chroni osoby, które zwracają się do nich o pomoc – podkreślano podczas debaty zorganizowanej w środę w siedzibie Krajowej Izby Radców Prawnych pod patronatem „Rzeczpospolitej".

Publikacja: 04.10.2018 07:54

Debata KIRP: Bez tajemnicy zawodowej prawo do obrony nie istnieje

Foto: 123RF

Spotkanie zorganizowano w czasie, gdy przez media przetaczają się wiadomości o planowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmianach w kodeksie postępowania karnego (jako pierwszy o sprawie informował „Dziennik Gazeta Prawna"). Te zakładają natomiast, że prokurator – samodzielnie, bez konieczności wydania postanowienia sądu – będzie mógł decydować o uchyleniu tajemnicy zawodowej adwokackiej, radcowskiej czy lekarskiej w trakcie postępowania przygotowawczego. Rola sądu w tej procedurze ma się sprowadzać do rozpoznania zażalenia na postanowienie prokuratora o zwolnieniu z tajemnicy. Co jednak istotne, wskazane zażalenie skierowane do sądu nie wstrzyma wykonania postanowienia. Rozwiązanie wydaje się więc karkołomne, jeśli weźmie się pod uwagę choćby to, że śledczy zainteresowany jest jak najszybszym zdobyciem dowodów w prowadzonej sprawie. Co z kolei może prowadzić do tego, że będzie dążył do przesłuchania zwolnionego z tajemnicy prawnika, dziennikarza czy lekarza jeszcze przed rozstrzygnięciem zażalenia w tej sprawie przez sąd.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono