Zakup i użytkowanie domen internetowych - jak ująć w księgach

Większość firm dba o to, żeby informacje o nich dotarły do jak największej liczby klientów. Zapewnić to może prowadzenie strony internetowej. Wydatki poniesione na zaznaczenie swojej obecności w świecie wirtualnym przedsiębiorca musi odpowiednio ująć w księgach.

Publikacja: 12.11.2019 17:30

Zakup i użytkowanie domen internetowych - jak ująć w księgach

Foto: 123RF

Domena internetowa jest unikatowym adresem (nazwą) strony internetowej, pod którym funkcjonuje ona w Internecie, służąc poprzez promowanie towarów, produktów lub usług danej firmy oferowanych przez nią klientom w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – do wzrostu przychodów z ich sprzedaży.

Wraz z nabyciem domeny nie przechodzą (nie są przenoszone) – co do zasady – na kupującego prawa autorskie do niej, nie następuje również udzielenie na rzecz nabywcy – licencji na korzystanie z domeny (stąd, nakładów na zakup domeny nie aktywuje się w drodze zaliczenia ich do wartości niematerialnych i prawnych, lecz ujmuje w ciężar kosztów operacyjnych, względnie przyjmuje – gdy ich wartość jest istotna – do rozliczenia w czasie jako czynne rozliczenia międzyokresowe, zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP