Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego - czyja to kompetencja

Za przygotowanie rocznego raportu odpowiada kierownik jednostki, którym w spółce z o.o. zwykle jest zarząd. Jakie jeszcze obowiązki i uprawnienia mają jego członkowie oraz osoby zasiadające w radach nadzorczych?

Publikacja: 20.02.2019 01:00

Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego - czyja to kompetencja

Foto: Adobe Stock

Do powoływanych w spółkach kapitałowych (tj. spółce z o.o. oraz spółce akcyjnej) organów, pełniących funkcje zarządzająco-wykonawcze i nadzorczo-kontrolne, należą odpowiednio: zarząd oraz rada nadzorcza. Z funkcjonowaniem ww. organów wiąże się konieczność ponoszenia przez spółkę określonych kosztów i wydatków o charakterze wynagrodzeniowym. W cyklu artykułów omówimy zagadnienia związane z funkcjonowaniem organów nadzorczych i zarządczych, z perspektywy prawa bilansowego i podatkowego.

Czytaj także: Kto powinien zatwierdzić roczne sprawozdanie finansowe

Członkowie zarządu w spółkach kapitałowych są powoływani i odwoływani uchwałą wspólników (w przypadku spółki z o.o.) lub przez radę nadzorczą (w spółce akcyjnej), o ile umowa spółki z o.o. (statut spółki akcyjnej) nie stanowią inaczej. Ponadto, w przypadku spółki akcyjnej członek zarządu może być odwołany lub zawieszony w czynnościach także przez walne zgromadzenie.

Uchwała wspólników (walnego zgromadzenia) lub umowa/statut spółki mogą określać, że członek zarządu jest powoływany przez radę nadzorczą po uprzednim przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego (art. 201 § 4, art. 2011 § 1, art. 368 § 4 oraz art. 3681 § 1 k.s.h.). Zgodnie z art. 159, art. 246 § 3 i art. 354 § 1 k.s.h., umowa/statut spółki kapitałowej mogą przyznać indywidualnie oznaczonemu wspólnikowi/akcjonariuszowi osobiste uprawnienia dotyczące m.in. prawa powoływania lub odwoływania członków zarządu i rady nadzorczej.

Członkowie zarządu podlegają wobec spółki kapitałowej ograniczeniom ustanowionym w ustawie, w umowie/statucie spółki, w uchwałach wspólników spółki z o.o./uchwałach rady nadzorczej i walnego zgromadzenia spółki akcyjnej (przy czym ani rada nadzorcza, ani walne zgromadzenie nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki) oraz dodatkowo – w przypadku spółki akcyjnej – w regulaminie zarządu (uchwalanym przez zarząd, o ile statut nie przyznaje radzie nadzorczej lub walnemu zgromadzeniu takiego prawa). Zarząd prowadzi sprawy spółki kapitałowej i ją reprezentuje na zewnątrz. Składa się on z jednego lub większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników (akcjonariuszy) lub spoza ich grona.

Jak długo pełni swoją funkcję

Mandat członka zarządu spółki kapitałowej wygasa – co do zasady – z dniem odbycia zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia), zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. W przypadku spółek z o.o., umowa może określać inny termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu. Ponadto, w razie powołania członka zarządu na okres przekraczając rok, jego mandat z reguły wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Kadencja członka zarządu spółki akcyjnej nie może być dłuższa, niż pięć lat.

Mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji lub odwołania ze składu zarządu. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie (art. 746 § 2 k.c.), zgodnie z którymi przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Członek zarządu może być w każdym czasie odwołany (umowa/statut spółki mogą zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów). Odwołanie nie pozbawia go roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia tej funkcji. Odwołany członek zarządu jest zasadniczo uprawniony i zobowiązany do złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego, obejmujących okres pełnienia przez niego funkcji członka zarządu, a także do udziału w zgromadzeniu zatwierdzającym ww. sprawozdania.

Kwoty do wypłaty

Wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę określa organ lub osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z członkiem zarządu (w spółkach z o.o.) albo rada nadzorcza (w spółkach akcyjnych). Uchwała wspólników (walne zgromadzenie) może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych (pakietów medycznych, karnetów sportowych, kursów doszkalających, używania na potrzeby prywatne służbowych pojazdów, czy korzystania z wynajmowanego przez spółkę mieszkania, zwrotu kosztów noclegów i przejazdu/dojazdu na posiedzenia zarządu) lub maksymalną wartość tego typu świadczeń. Walne zgromadzenie w spółce akcyjnej może dodatkowo upoważnić radę nadzorczą do ustalenia, że wynagrodzenie członków zarządu obejmuje także prawo do określonego udziału w zysku rocznym spółki, który jest przeznaczony do podziału między akcjonariuszy.

Podejmują uchwały

Członkom zarządu przysługuje prawo podejmowania uchwał (np. w zakresie ustanowienia prokury). Uchwały zarządu zapadają bezwzględną większością głosów (umowa/statut spółki może przewidywać, że w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu). Mogą one zostać powzięte, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu zarządu.

W razie sprzeczności interesów spółki kapitałowej z interesami członka jej zarządu, na członku zarządu ciąży obowiązek ujawnienia tych sprzeczności i wstrzymania się od udziału w rozstrzyganiu objętych nimi spraw. W umowie między spółką kapitałową a członkiem jej zarządu oraz w sporze z nim, spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia). Członek zarządu nie może, bez zgody spółki kapitałowej, zajmować się interesami konkurencyjnymi, ani uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki osobowej prawa cywilnego/handlowego lub jako członek organu innej spółki kapitałowej. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10 proc. udziałów/akcji tej spółki lub prawa do powołania co najmniej jednego członka jej zarządu.

Obowiązki przy dużej stracie

Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki kapitałowej oraz udzielenie absolutorium członkom jej organów z wykonania przez nich obowiązków wymagają podjęcia odpowiedniej uchwały na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników (zwyczajnym walnym zgromadzeniu), które powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz 1/2 (w spółce akcyjnej – 1/3) kapitału zakładowego, wówczas na zarządzie ciąży obowiązek niezwłocznego zwołania zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) w celu powzięcia uchwały w zakresie dalszego istnienia spółki. Zarząd zwołuje – w odpowiednim terminie – zwyczajne zgromadzenie wspólników (zwyczajne walne zgromadzenie). Jeżeli tego nie zrobi, uprawnienie to przechodzi na radę nadzorczą (komisję rewizyjną).

Kiedy powołuje się radę nadzorczą...

W spółkach z o.o., w których kapitał zakładowy przewyższa 500 tys. zł, a liczba wspólników jest większa niż 25 osób oraz w spółkach akcyjnych należy ustanowić radę nadzorczą (względnie komisję rewizyjną – w przypadku spółek z o.o.). Rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech (min. pięciu w spółkach akcyjnych publicznych) członków, powoływanych i odwoływanych uchwałą wspólników (przez walne zgromadzenie). Umowa/statut spółki kapitałowej mogą przewidywać inny sposób powoływania lub odwoływania członków rady nadzorczej. Członków rady nadzorczej w spółkach z o.o. powołuje się – co do zasady – na rok, a w spółkach akcyjnych nie dłużej niż pięć lat. Członkowie rady nadzorczej mogą być odwołani w każdym czasie. Mandaty członków rady nadzorczej w spółkach z o.o., powołanych na okres dłuższy niż rok oraz w spółkach akcyjnych, wygasają z dniem odbycia zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia tej funkcji. Mandaty członków rady nadzorczej w spółkach z o.o., powołanych na okres dłuższy niż rok wygasają z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia ww. funkcji. Mandaty członków rady nadzorczej wygasają również wskutek śmierci, rezygnacji lub odwołania ze składu rady nadzorczej. Członkiem rady nadzorczej nie może być równocześnie członek zarządu, osoby podlegające bezpośrednio członkowi zarządu, a także prokurent, likwidator, osoby podlegające bezpośrednio likwidatorowi, kierownik oddziału (zakładu) oraz zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat.

... i jakie ma obowiązki

Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki kapitałowej we wszystkich dziedzinach jej działalności. Do szczególnych obowiązków rady nadzorczej należy ocena sprawozdania zarządu z działalności spółki kapitałowej oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami, dokumentami i ze stanem faktycznym oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku/pokrycia straty, a także składanie zgromadzeniu wspólników (walnemu zgromadzeniu) corocznego, pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny. Rada może badać wszystkie dokumenty spółki kapitałowej, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki. Umowa/statut spółki kapitałowej mogą rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej, a w szczególności stanowić (przewidywać), że zarząd jest zobowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem oznaczonych w umowie/statucie spółki czynności. Umowa spółki z o.o. może przekazać radzie nadzorczej prawo zawieszania w czynnościach, z ważnych powodów, poszczególnych lub wszystkich członków zarządu. Do kompetencji rady nadzorczej w spółce akcyjnej należy zawieszanie, z ważnych powodów, w czynnościach poszczególnych lub wszystkich członków zarządu oraz delegowanie członków rady nadzorczej, na okres nie dłuższy, niż trzy miesiące, do czasowego wykonywania czynności członków zarządu, którzy zostali odwołani, złożyli rezygnację lub z innych przyczyn nie mogą sprawować swoich czynności. Ponadto, w przypadku niemożności sprawowania czynności przez członka zarządu, rada nadzorcza powinna niezwłocznie podjąć odpowiednie działania w celu dokonania zmiany w składzie zarządu.

Rada nadzorcza podejmuje uchwały, jeżeli na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jej członków, a wszyscy jej członkowie zostali zaproszeni. Umowa/statut spółki kapitałowej mogą przewidywać surowsze wymagania dotyczące kworum.

Członkom rady nadzorczej może zostać przyznane wynagrodzenie (określa je umowa/statut spółki kapitałowej lub uchwała wspólników/uchwała walnego zgromadzenia). Walne zgromadzenie spółki akcyjnej może uchwalić wynagrodzenie członków rady nadzorczej w formie prawa udziału w zysku tych spółek za dany rok obrotowy. Ponadto, członkom rady nadzorczej przysługuje zwrot kosztów związanych z udziałem w pracach rady. ?

Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu tygodnika „Rachunkowość"

Do powoływanych w spółkach kapitałowych (tj. spółce z o.o. oraz spółce akcyjnej) organów, pełniących funkcje zarządzająco-wykonawcze i nadzorczo-kontrolne, należą odpowiednio: zarząd oraz rada nadzorcza. Z funkcjonowaniem ww. organów wiąże się konieczność ponoszenia przez spółkę określonych kosztów i wydatków o charakterze wynagrodzeniowym. W cyklu artykułów omówimy zagadnienia związane z funkcjonowaniem organów nadzorczych i zarządczych, z perspektywy prawa bilansowego i podatkowego.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO