fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Zaprzysiężenie prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris - relacja na żywo

Kapitol
AFP
Prezydent-elekt Joe Biden złożył przysięgę i został 46. prezydentem USA zastępując na tym stanowisku Donalda Trumpa.

21.35

” Polska uważa Stany Zjednoczone za filar globalnej wolności, stabilności i pokoju” – napisał w mediach społecznościowych premier Morawiecki, gratulując prezydentowi Joe Bidenowi i wiceprezydent Kamali Harris.

21:15

21:10

20:50

20:10

20:00

Na pewno będziemy musieli oglądać „trumpizm” – ten sposób myślenia, działania, dowolnie traktujący prawo, konstytucję ma sporo zwolenników w Ameryce – mówił w Polsat News były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

19:40

To będzie bardzo trudna prezydentura, ponieważ przed Joe Bidenem stoi wiele wyzwań – Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” komentuje inaugurację 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Biden sam wskazywał na walkę z koronawirusem, z nierównościami ekonomicznymi, rasizmem, kłamstwem i kryzysem klimatycznym. Posłuchaj podcastu

19:20

18:58

Gratulacje Joe Bidenowi i Kamali Harris złożył premier Izraela Benjamin Netanjahu, zauważając, że jego i nowego przywódcę USA łączy „serdeczna wieloletnia przyjaźń”.

18:55

„Nie ma czasu do stracenia, jeśli chodzi o rozwiązanie kryzysów, przed którymi stoimy” – napisał w pierwszym poście w mediach społecznościowych prezydent Joe Biden. „Dlatego dzisiaj wybieram się do Gabinetu Owalnego, aby od razu przystąpić do stanowczych działań i natychmiastowej pomocy dla amerykańskich rodzin”.

18:47

18:40

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złożyła gratulacje prezydentowi Joe Bidenowi i wiceprezydent Kamali Harris. „Europa jest gotowa na nowy początek”.

18:32

– Wielokrotnie spotykałem się z Joe Bidenem, gdy był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. To człowiek, który uważa, że Polacy pomogli mu na samym początku kariery, w Delaware, gdzie była znacząca, polska mniejszość – powiedział w TVN24 europoseł Radosław Sikorski.

18:30

18:25

Przemówienie Joe Bidena skomentował Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce: Co za ulga słuchać prezydenta Bidena. Zaczyna się nowa era nadziei i przyzwoitości.

18:20

Młoda poetka Amanda Gorman wyrecytowała swój wiersz „The Hill we Climb”. Została zaproszona przez komitet organizujący inaugurację Bidena do wygłoszenia poematu o jedności Ameryki.

18:18

18:13

18:04

– Obiecuję wam, że zostaniemy ocenieni miarą tego, jak poradzimy sobie z kryzysami naszej ery. Jaki świat zostawimy swoim następcom – mówi Joe Biden.

18:00

– Będę walczyć o wszystkich, także o tych, którzy mnie nie poparli – zapowiedział Biden.

17:57

Biden wspomniał o pandemii koronawirusa, mówiąc, że z jej przyczyny Stany Zjednoczone straciły więcej ludzi, niż podczas II wojny światowej. Zaapelował o chwilę ciszy i modlitwę za ofiary pandemii.

17:53

Dziś potrzebujemy rzeczy niezwykle ulotnej: jedności – mówi prezydent. – Bez niej nie będzie pokoju, będzie zgorzknienie i gniew. Usłyszcie mnie: niezgoda nie musi prowadzić do braku jedności. Musimy zakończyć tę cywilną wojnę niebieskich z czerwonymi, konserwatystów z liberałami.

17:51

– To jest dzień Ameryki. Dzień wolności. Dziś świętujemy triumf Sprawy: wola narodu została wysłuchana. Po raz kolejny dowiedzieliśmy się, jak cenna i krucha jest demokracja – mówi Biden.

17:50

Joe Biden został 46. prezydentem USA.

17:49

Przysięgę od Joe Bidena przyjmuje sędzia Sądu Najwyższego Adam Roberts.

17:45

Moment zaprzysiężenia Joe Bidena poprzedza występ Jennifer Lopez.

17:40

Kamala Harris jako pierwsza kobieta w historii zaprzysiężona na wiceprezydenta USA.

17:37

Hymn USA śpiewa Lady Gaga.

17:33

Modlitwę przed inauguracją odmawia o. Lee Jeremiah O’Donovan, przyjaciel i mentor Joe Bidena.

17:25

Senator z Minnesoty Amy Klobuchar, współprzewodnicząca komitetu organizacyjnego, powitała wszystkich na ceremonii inauguracji. Wspomniała o zamieszkach na Kapitolu z 6 stycznia, gdy, jak mówiła, „wściekły tłum zbezcześcił świątynię demokracji”. – Dziś jest ten dzień, gdy nasza demokracja podnosi się i robi to, co do niej należy – mówiła Klobuchar.

17:00

Na Kapitol przybył wiceprezydent Mike Pence wraz z małżonką.

16:50

Przyszły 46. prezydent USA złożył hołd swojej żonie, Jill Biden. „Kocham cię, Jilly i nie mogę być bardziej wdzięczny, że jesteś obok mnie w tej podróży”.

16:30

16:25

Ostatni przed zaprzysiężeniem tweet Kamali Harris. „Jestem tu z powodu kobiet, które były przede mną”.

16:20

„Znowu, po czterech długich latach, Europa ma w Białym Domu przyjaciela” – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w przemówieniu w Parlamencie Europejskim (Reuters).

16:11

W uroczystości zaprzysiężenia Joe Bidena nie wezmą udziału Jimmy i Rosalynn Carter, ale przesłali nowemu prezydentowi najlepsze życzenia. To pierwsza inauguracja, w której nie weźmie udziału 96-letni 39. prezydent USA oraz jego 93-letnia małżonka. Nie pozwala im na to stan zdrowia.

16:05

Rywalka Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku, Hillary Clinton, zauważa, że niezwykły dla nas fakt, iż po raz pierwszy w historii wiceprezydentem USA będzie kobieta, dla wnuczek Kamali Harris będzie już oczywistością.

15:57

Na Kapitol zjeżdżają goście zaproszeni na inaugurację. Jednymi z pierwszych są George W. i Laura Bush.

15:55

Z Warszawą i Polską żegna się ambasador USA Georgette Mosbacher. Na lotnisko odjechała pod wyjątkową eskortą – członków Harley Owners Group Warsaw Chapter.

15:50

„Gratulacje dla mojego przyjaciela Joe Bidena. To jest twój czas” – napisał Barack Obama.

15:42

„Wygląda na bardzo szczęśliwego starca, który nie może się doczekać świetlanej, wspaniałej przyszłości. Jak miło to widzieć!”.

15:40

Ostatni tweet Joe Bidena przed inauguracją.

15:35

W katedrze pod wezwaniem św. Michała trwa nabożeństwo inauguracyjne. Joe Biden zaprosił na nie liderów obydwu partii w Kongresie – demokratów Chucka Schumera i Nancy Pelosi oraz republikanów Mitcha McConnella i Kevina McCarthy’ego.

Msza w katedrze jest odstępstwem od tradycji – nabożeństwa inauguracyjne odbywały się w protestanckim kościele pw. św. Jana. Biden jednak, który jest dopiero drugim w historii prezydentem-katolikiem, zażyczył sobie mszy w katedrze.

JIM WATSON / AFP

15:30

Donald Trump pozostawił Joe Bidenowi list w Gabinecie Owalnym – informuje ABC News.

Donald Trump
JIM WATSON / AFP

15:25

Nigdy w czasach pokoju przejmowanie władzy w najważniejszym kraju świata nie budziło tyle emocji. Nigdy też większość świata nie wiązała z politykiem tyle oczekiwań, co dziś z Joe Bidenem – pisze w „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński.

AFP

15:10

W oczekiwaniu na inaugurację Bidena zachęcamy do zapoznania się z 15 ciekawostkami na temat oficjalnej rezydencji i miejsca pracy prezydentów USA.

15:06

Bidenowi program napisał Trump. Zapaść kraju jest tak głęboka, że jej zasypywanie wypełni całą kadencję – pisze w środowej „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.

Joe Biden
AFP

15:05

– Kończąc kadencję staję przed wami dumny z tego, co wspólnie osiągnęliśmy. Zrobiliśmy, co przyszliśmy zrobić, i znacznie więcej – powiedział w pożegnalnym wystąpieniu prezydent USA Donald Trump.

Donald Trump
AFP

15:03

W zaprzysiężeniu prezydenta Bidena weźmie natomiast udział ustępujący wiceprezydent USA, Mike Pence, który nie wziął z kolei udziału w pożegnaniu prezydenta Donalda Trumpa ze względu na „problemy logistyczne”.

15:02

Donald Trump zadeklarował, że nie będzie obecny na zaprzysiężeniu swojego następcy, Joe Bidena, na prezydenta USA – Biden złoży przysięgę 20 stycznia o godzinie 18 czasu polskiego. Ostatni raz ustępującego prezydenta USA nie było na zaprzysiężeniu następcy w 1869 r.

Biały Dom
AFP

15:01

Prezydent Donald Trump opuścił Biały Dom. Przed podróżą na Florydę powiedział życzył administracji Joe Bidena sukcesów. – Rzeczy, których dokonaliśmy, były po prostu niesamowite. Do widzenia, kocham was, wrócimy w jakiejś postaci – zapowiedział.

15:00

Joe Biden ok. godziny 18 czasu polskiego zostanie formalnie 46. prezydentem USA. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z tego wydarzenia.

Joe Biden wygrał wybory prezydenckie z 3 listopada 2020 roku uzyskując 81 281 891 głosów co przełożyło się 306 głosów w Kolegium Elektorskim (większość wymagana do wyboru na prezydenta wynosi 271).

Formalnie wyboru Bidena dokonali elektorzy 14 grudnia. 6 stycznia wybór Joe Bidena i Kamali Harris na prezydenta i wiceprezydenta USA zatwierdził Kongres.

Zatwierdzenie wyboru Bidena przez Kongres zakłóciło wtargnięcie zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol - w zamieszkach, do jakich doszło wówczas w siedzibie amerykańskiego Kongresu, zginęło pięć osób.

W związku z wydarzeniami na Kapitolu Partia Demokratyczna postawiła Donalda Trumpa w stan oskarżenia zarzucając mu, że podżegał do przemocy kwestionując wielokrotnie wynik wyborów z 3 listopada.

Po szturmie na Kapitol w Waszyngtonie wprowadzono stan wyjątkowy. Bezpieczeństwa w czasie inauguracji prezydenta Joe Bidena strzeże w Waszyngtonie m.in. 26 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA