fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Będzie kara więzienia za fałszowanie liczników w samochodach

Adobe Stock
Za fałszowanie danych o liczbie kilometrów przejechanych przez auto kara spotka zarówno zlecającego takie oszustwo, jak i wykonawcę.

– Za każde przekręcenie licznika będzie grozić od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia zarówno zlecającemu oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanikowi w warsztacie – poinformował w czwartek Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Taka sama kara – od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia – będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu jego awarii). Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że ma gotowy projekt w tej sprawie.

Stacje kontroli pojazdów już teraz muszą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytany podczas cyklicznych obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Po zmianie przepisów stacje będą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów także informację o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę. Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Dane trafią do CEP. W ten sposób ma być łatwiej porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów.

Tymczasem według ekspertów nawet 80 proc. sprowadzanych używanych aut ma cofany licznik. Koszt to ok. 150 zł. Przy zachodniej granicy firmy oferujące taką usługę nawet się reklamują. Sprzedaż używanych samochodów w Polsce obejmuje ponad 1,5 mln transakcji rocznie.

Resort infrastruktury doprowadził do wpisania do kodeksu drogowego od 2014 r. obowiązku rejestrowania oraz gromadzenia informacji o stanie licznika podczas badania technicznego. To jednak nie wystarczy. Świadczyć o tym może całkiem dobrze rozwijający się w internecie proceder. Handlarze nazywają to korektą i pod takim hasłem możemy znaleźć w sieci setki charakterystycznych ofert w stylu elektroniczna korekta liczników – 24 h. Usługa kosztuje od 100 do 200 zł, płacimy i w ciągu kilkunastu minut na liczniku pojawia się dowolnie wybrany przez nas przebieg.

Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnątrzresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA