fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Prokuratura ponownie zbada działania Policji wobec osób nagrywających zatrzymanie Igora Stachowiaka

25-letni Igor Stachowiak został zatrzymany 15 maja 2016 r. na wrocławskim rynku.
Superwizjer
Sprawa zatrzymania dwóch mężczyzn, którzy nagrywali interwencję Policji na wrocławskim Rynku musi zostać ponownie zbadana przez prokuraturę pod kątem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy – orzekł Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia.

15 maja 2016 r. na wrocławskim rynku policjanci zatrzymali Igora Stachowiaka. Czynności te przykuły uwagę wielu przebywających w tym czasie na Rynku przechodniów – w tym Patryka H. i Grzegorza D., którzy nagrali zdarzenie telefonami komórkowymi.

Obaj mężczyźni tego samego ranka zostali zatrzymani, a następnie przewiezieni na komisariat Policji – zatrzymano również ich telefony komórkowe. Jeden z mężczyzn twierdzi, że jeden z funkcjonariuszy go uderzył.

Działania policjantów wobec Patryka H. i Grzegorza D. były badane przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu pod kątem przekroczenia uprawień przez funkcjonariuszy. W marcu 2018 r. śledztwo zostało umorzone – prokuratura uznała, że zatrzymanie świadków oraz ich komórek nastąpiło w granicach prawa. Stwierdziła ponadto, że brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie naruszenia nietykalności przez policjantów.

Sąd we Wrocławiu uchylił postanowienie o umorzeniu śledztwa, co oznacza, że prokuratura ponownie będzie musiała zbadać działania funkcjonariuszy.

Opinię przyjaciela sądu w tej sprawie złożyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Podkreślono w niej, że nagrywanie interwencji Policji stanowi element wolności pozyskiwania informacji. - Choć prawo to nie ma charakteru absolutnego, to funkcjonariusze powinni powstrzymać się od nieuzasadnionych ingerencji w jego wykonywanie, czy to polegających na arbitralnym utrudnianiu filmowania, czy też podejmowaniu późniejszych działań „odwetowych", takich jak bezpodstawne zatrzymanie osób nagrywających" – komentuje sprawę Konrad Siemaszko, prawnik HFPC.

Źródło: HFPC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA