fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Bodnar do Morawieckiego: potrzeba zmian przepisów ws. tymczasowego aresztowania

Mateusz Morawiecki, Adam Bodnar
Fotorzepa/Jakub Czermiński, tv.rp.pl
- Mimo dwóch orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego nadal nie zmieniono przepisów, które nie określają przesłanek przedłużenia aresztu po wydaniu przez sąd I instancji pierwszego wyroku - Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił o zainicjowanie zmian w prawie do Prezesa Rady Ministrów.

RPO już wielokrotnie zwracał uwagę na wątpliwe przepisy dot. przedłużania tymczasowego aresztu, który w niektórych przypadkach przeciągał się nawet powyżej 2 lat.

Rzecznik zwrócił uwagę na fakt, iż aresztowani stanowią 10% osób przebywających w aresztach i więzieniach, a ich liczba nadal rośnie. - Wzrasta także długość tymczasowych aresztowań. Średnio oskarżeni czekają w areszcie na prawomocny wyrok 9 miesięcy (w większości krajów UE średnia nie przekracza 6 miesięcy) -  czytamy w piśmie do premiera.

W swoim wystąpieniu Bodnar podnosi wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 listopada 2012 r. TK uznał, że art. 263 § 7 kodeksu postępowania karnego jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim nie określa jednoznacznie przesłanek przedłużenia aresztu po wydaniu przez sąd I instancji pierwszego wyroku w sprawie.

RPO zwrócił uwagę także na zeszłoroczne orzecznictwo TK. Przywołał wyrok TK z 10 lipca 2019 r., zgodnie z którym brak maksymalnego okresu tymczasowego aresztowania po skazującym wyroku sądu I instancji jest zgodny z Konstytucją. Jednocześnie przypomniał postanowienie trybunału z 17 lipca 2019 r., w którym zasygnalizował Sejmowi uchybienia w prawie polegające na stosowaniu tymczasowego aresztowania ze względu na surowość kary grożącej oskarżonemu oraz braku jednoznacznych przesłanek przedłużenia tymczasowego aresztowania po wydaniu przez sąd I instancji pierwszego wyroku w sprawie.

Rzecznik zauważa, że ustawodawca nadal nie wywiązał się z wykonania wskazanego orzecznictwa.

W związku z brakiem reakcji na konieczność wykonania orzeczeń TK zarówno przez ministerstwo sprawiedliwości, jak i sejm i senat Rzecznik Praw Obywatelskich do premiera Mateusza Morawieckiego o zainicjowanie działań.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA