fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Adam Dudała wyjdzie na wolność tak jak Tomasz Komenda?

AdobeStock
Tomasz Komenda i Arkadiusz Kraska są już na wolności. Być może wkrótce dołączy do nich także Adam Dudała - mężczyzna odsiadujący wyrok za dwa zabójstwa, których nie popełnił - informuje Onet.

W maju 2018 r.  o niego i o Kraskę Onet upomniał się w specjalnym apelu dziennikarzy do prokuratury. Portal prosił wówczas, by prokuratorzy przyjrzeli się raz jeszcze sprawie. Wiadomo już, że to zrobili i w czerwcu poinformują o wynikach przeprowadzonej przez siebie analizy.  Dowiemy się wtedy, czy Prokurator Generalny wniesie skargę nadzwyczajną ws. Adama Dudały.

W 2001 roku Adam Dudała otrzymał wezwanie na jeden z warszawskich komisariatów. Stawił się tam następnego dnia, ale nie miał pojęcia, jaką sprawę mogą mieć do niego śledczy. Został oskarżony o zabójstwo dwóch osób. Od tamtego dnia już nie wyszedł na wolność. Został skazany na 25 lat do więzienia.

Czytaj też:

Już po wyroku pozostali współoskarżeni wyznali, że w obu zabójstwach uczestniczył nie Adam Dudała, lecz Adam Chrzanowski ps. Pryszcz, członek gangu wołomińskiego oraz bliski znajomy "Woźnego". Wcześniej koledzy go kryli, jak zeznali, ze strachu. Zaczęli mówić dopiero gdy dowiedzieli się, że "Pryszcz" nie żyje. Zwróciła na to uwagę sędzia Barbara Piwnik, która w innej sprawie sądziła m.in. konkubinę Chrzanowskiego. Sędzia wielokrotnie alarmowała, że prokuratura powinna jeszcze raz przyjrzeć się sprawie. – Takie możliwości w prawie są i warto z nich skorzystać – tłumaczyła.

Po  tekście z maja 2018 roku, w którym w Onet przekonywał, że Arkadiusz Kraska i Adam Dudała są niewinni, sprawie postanowiła przyjrzeć się Prokuratura Krajowa. W międzyczasie na wolność wyszedł ten pierwszy, bo dowody na jego niewinność zdobyła szczecińska prokurator Barbara Zapaśnik. Jednak sytuacja Dudały wciąż pozostawała taka sama. Mężczyzna cały czas odsiaduje 25-letni wyrok. Za kratkami przebywa już od 18 lat.

Dokumenty ze sprawy sądowej Dudały trafiły do Wydziału Skargi Nadzwyczajnej Prokuratury Krajowej. To organ, który ocenia istnienie ustawowych przesłanek wniesienia skargi nadzwyczajnej przez Prokuratora Generalnego. Innymi słowy, jeśli wydział ten uzna, że Dudała faktycznie może być niewinny, otworzy drogę do ponownego zbadania jego procesu. I być może w konsekwencji do jego zwolnienia z więzienia.

- Jeśli prokuratura uzna za stosowne wniesienie skargi, a w konsekwencji Dudała odzyska wolność, będzie to pierwsza sytuacja, w której skazany opuści więzienie dzięki takiej procedurze - informuje Onet.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA