fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Koronawirus: można nie przyjąć mandatu i dochodzić praw w sądzie

Fotorzepa/Marian Zubrzycki
W razie wątpliwości można odmówić przyjęcia mandatu i dochodzić swoich racji w postępowaniu przed sądem – przypomina adwokat Mariusz Paplaczyk.

W noweli ustawy tzw. na wypadek epidemii pojawić się ma nowy art. 65a kodeksu wykroczeń. Chodzi o to, by osoba, która umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza policji lub Straży Granicznej poleceń? określonego zachowania się, uniemożliwi lub istotnie utrudni wykonanie czynności służbowych, podlegała: karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Co to oznacza dla obywateli?

Katalog zabronionych zachowań obejmować może np. przeszkadzanie w interwencji polegającej choćby na legitymowaniu osób, które np. biorą udział w zgromadzeniu spontanicznym. Można sobie także wyobrazić, że odpowiedzialności takiej podlegać będzie każdy, kto nie posłucha polecenia zachowania odległości od miejsca wypadku.

A utrudnianie wykonania czynności policjantom na czym może polegać?

Istotne utrudnienie jest pojęciem nieprecyzyjnym, co oznacza, że policjant może uznać za nie każde przeszkadzające mu zachowanie, np. przekrzykiwanie się podczas interwencji, odmowę zejścia z roweru podczas kontroli czy wszelkie zachowania kierowcy pojazdu zatrzymanego do kontroli drogowej, które opóźniają jej przebieg.

Ta propozycja to postulat policyjnych związkowców od wielu miesięcy. Czy wprowadzona w dobie epidemii może zagrozić w przyszłości prawom obywateli? Może być nadużywana?

Zawsze, kiedy władza dostaje dodatkowe uprawnienie w postaci kary dla obywatela za niestosowanie się do poleceń funkcjonariuszy, istnieje ryzyko, że przepis ten może być nadużywany. W takiej sytuacji każdy, kto będzie obwinionym w tej sprawie, może bronić się przed sądem, że nie tylko nie jest sprawcą wykroczenia, ale reakcja policji na jego zachowanie służyła innemu celowi niż ten, dla którego przepis został ustanowiony.

To co ma zrobić obywatel zatrzymany np. podczas jazdy na rowerze w lesie?

Powinien stosować się do poleceń, które nie narażają go na utratę zdrowia lub życia. Pewnym ułatwieniem może być fakt, że coraz więcej interwencji nagrywają sami funkcjonariusze policji.

W razie wątpliwości obywatel może także dla swego bezpieczeństwa sytuację taką zarejestrować, nie naruszając innych przepisów prawa, tj. dotyczących dóbr osobistych innych osób czy nie utrudniając postępowania. Zawsze w razie wątpliwości może odmówić przyjęcia mandatu i dochodzić swoich racji w postępowaniu o ukaranie go za wykroczenie przed sądem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA