Bodnar do Witek o projekcie ws. mandatów: To przejaw ustawodawstwa emocjonalnego

Projekt zmian w postępowaniu mandatowym to przejaw tzw. ustawodawstwa emocjonalnego nakierowanego na ochronę partykularnych interesów - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich w obszernej opinii przekazanej Marszałek Sejmu. Jego zdaniem przepisy projektu są sprzeczne z kilkoma artykułami Konstytucji RP.

Aktualizacja: 20.01.2021 11:54 Publikacja: 20.01.2021 11:10

Bodnar do Witek o projekcie ws. mandatów: To przejaw ustawodawstwa emocjonalnego

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

dgk

Projekt nowelizacji ustawy z 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (druk sejmowy nr 866) zakłada m.in. zmianę trybu zaskarżania mandatu karnego. Nie byłoby już możliwości odmowy jego przyjęcia, jak obecnie. To oznacza, że o winie i karze rozstrzygałaby arbitralna decyzja policjanta. Kara pieniężna podlegałaby egzekucji nawet po wniesieniu przez obywatela odwołania do sądu. Przez ten czas byłby on pozbawiony zapłaconej kwoty, która - w niektórych przypadkach - może być na tyle poważna, że jej utrata spowoduje brak środków na utrzymanie.  Poza tym projekt przewiduje, że obwiniony, który chciałby odwołać się do sądu,  musiałby to zrobić w ciągu 7 dni. W takim samym czasie musiałby zebrać dowody swej niewinności, gdyż potem nie mógłby się na nie powołać. Tymczasem standardem demokratycznego państwa prawnego jest, że to organ państwa musi wykazać winę jednostki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama