fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Koniec z „jazdą na zderzaku” - Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami przepisów

Adobe Stock
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad rozwiązaniami, które uregulują kwestie bezpiecznej odległości między samochodami - informuje "Auto-Świat".

W swoim artykule "Auto-Świat" zwraca uwagę, że to właśnie brak zachowania bezpiecznej odległości jest najczęściej bezpośrednią albo pośrednią przyczyną groźnych karamboli. Badania potwierdzają, że brak zachowania odpowiedniej odległości między samochodami jest również jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach szybkiego ruchu, tuż obok zajechania drogi.

Obecnie Kodeks drogowym mówi jedynie, że kierowca jest zobowiązany „utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu".

Wkrótce przepisy mogą zostać uszczegółowione.

– Sekretariat KRBRD (Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - red.) dokonał analizy problematyki zachowania odpowiednich odstępów między pojazdami w państwach członkowskich UE i w Polsce, biorąc pod uwagę analizę przyczyn występowania zdarzeń drogowych tego typu – wyjaśnił "Auto-Świat" Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Jak przy tym zaznaczył, „wybór wariantu docelowego, w tym dobór odpowiednich narzędzi inżynieryjnych i edukacyjnych, jest na etapie uzgodnień, po zakończeniu których zostaną przedstawione stosowne rekomendacje."\

Czytaj także:

Źródło: auto-swiat.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA