fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Problem z wypłatą 500 plus w Warszawie. Ministerstwo Rodziny: winne władze miasta

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wszystkie środki na realizację świadczeń 500+ we wrześniu przekazaliśmy Warszawie do 19 września w wysokości wnioskowanej przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego - twierdzi Ministerstwo Rodziny i prosi władze stolicy o wypłatę wszystkich należnych świadczeń z programu Rodzina 500+ jeszcze we wrześniu.

Dwa dni temu media opublikowały list prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego  do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów. Trzaskowski prosił w nim o pilne zwiększenie dotacji na wypłaty świadczenia 500+, gdyż po rozszerzeniu od lipca 2019 r. rządowego programu  także na pierwsze dziecko w budżecie stolicy brakuje pieniędzy na wypłaty.

Program "Rodzina 500+" jest realizowany przez samorządy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Środki na jego finansowanie są gwarantowane przez Skarb Państwa, a wojewodowie powinni je przekazywać gminom bez zbędnej zwłoki.

Jednak zdaniem prezydenta Trzaskowskiego dotychczasowy plan opiewający na ok. 776,9 mln złotych "nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji programu Rodzina 500+" i Warszawa potrzebuje  dodatkowo 584 mln zł (wzrost dotacji do 1,36 mld zł), by zrealizować wypłaty do końca 2019 r. Trzaskowski napisał, że pieniędzy może zabraknąć już we wrześniu - 13 września  na koncie m. st. Warszawa była kwota 109,6 mln zł.

Czytaj też:

Trzaskowski: pieniądze na 500+ przyszły w ostatniej chwili

500 plus na pierwsze dziecko: 30 września mija termin na złożenie wniosku

Ministerstwo Finansów  wydało komunikat, w którym  informuje, że środki na świadczenie 500+ są uruchamiane terminowo, zgodnie z wnioskami ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w uzgodnieniu z wojewodami. "Wnioski te są realizowane zgodnie z harmonogramem wypłat, a środki przekazywane zgodnie z zapotrzebowaniem."  - twierdzi ministerstwo. Wcześniej sugerowało, że w władze Warszawy źle zarządzają otrzymanymi środkami.

Dziś  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o "niepokojących sygnałach" od mieszkańców Warszawy, że miejscy urzędnicy informują uprawnionych do świadczenia wychowawczego, iż nie dostaną przelewu za wrzesień. Powodem ma być rzekome nieprzekazanie przez Wojewodę Mazowieckiego dotacji na sfinansowanie wrześniowych świadczeń.

W reakcji na te informacje kierownictwo resortu wystosowało do Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego pismo, w którym podkreśla, że zgodnie z informacją Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wszystkie środki na realizację świadczeń we wrześniu zostały przekazane do 19 września tego roku we wnioskowanej przez prezydenta wysokości. Dotyczy to zapotrzebowania zgłoszonego przez m. st. Warszawa w wysokości ok. 67 mln zł (wniosek z 26 sierpnia), jak i kolejnego zwiększenia zapotrzebowania na wypłatę świadczeń 500+ w wysokości 35 mln zł (wniosek z 10 września).

Jednocześnie resort rodziny zwrócił uwagę w piśmie na rażące nieprawidłowości występujące po stronie podległych Prezydentowi Warszawy służb, które zajmują się przekazywaniem zapotrzebowania na wypłatę świadczeń. W ponad 3-letniej historii realizacji świadczenia wychowawczego nie doszło bowiem jeszcze do sytuacji, by gmina po kilku czy kilkunastu dniach kolejny raz zwiększała w tak istotnym zakresie zapotrzebowanie na środki.

W piśmie skierowanym do władz miasta kierownictwo ministerstwa zwróciło się z prośbą o wypłatę wszystkich należnych świadczeń z programu Rodzina 500+ jeszcze w tym miesiącu.

- Wnoszę również o podjęcie działań, tak aby w przyszłości składane przez m.st. Warszawę zapotrzebowanie na środki odpowiadało faktycznym potrzebom. Istotne jest również podjęcie działań w celu przyspieszenia procesu przekazywania środków na wypłaty świadczeń do poszczególnych dzielnic realizujących świadczenia wychowawcze." – napisał podsekretarz stanu w resorcie rodziny Marcin Zieleniecki.

Ministerstwo zwraca również uwagę na "istotnie niższy" wskaźnik realizacji programu Rodzina 500+ (stosunek liczby złożonych wniosków do liczby zakończonych postępowań) w Warszawie na poziomie 80 proc., podczas, gdy w innych największych miastach w Polsce przekracza on 90 proc. (np. Łódź – 95 proc., Kraków – 93 proc., Gdańsk – 92 proc.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA