Reklama
Rozwiń

Emerytki rocznik 1953 ciągle czekają na ustawę - SN wydał uchwałę pozbawiającą korzystnego przeliczenia wcześniejsze roczniki

Sąd Najwyższy nie miał wątpliwości, że ustawodawca mógł zmienić przepisy, pozbawiając część emerytów prawa do korzystnego przeliczenia ich świadczenia. Nie rozwiązuje to też problemu około 100 tys. emerytek urodzonych w 1953 r.

Aktualizacja: 29.11.2019 15:19 Publikacja: 29.11.2019 14:43

Emerytki rocznik 1953 ciągle czekają na ustawę - SN wydał uchwałę pozbawiającą korzystnego przeliczenia wcześniejsze roczniki

Foto: 123RF

SN zajął się sprawą kobiety urodzonej w 1952 r., która na wcześniejsze świadczenie przeszła jeszcze w 2008 r. Choć powszechny wiek emerytalny ukończyła w 2012 r. jeszcze przed niekorzystną dla emerytów reformą przepisów, wniosek o przeliczenie świadczenia złożyła dopiero w 2016 r. Najpierw ZUS, a następnie sądy powszechne odmówiły jej prawa do bardzo korzystnego przeliczenia ich świadczenia. Powołały się przy tym na obowiązujący od 1 stycznia 2013 r. art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który przewiduje, że przy liczeniu emerytury z nowego systemu, ze stanu konta należy potrącić wypłacone dotychczas świadczenia, obliczone na starych zasadach. Zanim ten przepis pojawił się w ustawie dziesiątki tysięcy wcześniejszych emerytek rocznie przeliczało swoje świadczenia, zyskując na tym spore podwyżki, liczące nawet kilkaset złotych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono