fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustalenie zasad współdziałania z szefem Krajowej Administracji Skarbowej

Adobe Stock
Funkcjonowanie obowiązkowego audytu monitorującego przeprowadzanego u podatników, którzy zawarli z fiskusem umowę o współdziałanie, może całkowicie wyeliminować potrzebę stosowania u tych podmiotów dodatkowych kontroli.

Od 1 lipca 2020 roku obowiązują przepisy dotyczące możliwości zawarcia przez podatników umowy o współdziałaniu oraz porozumienia podatkowego z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Regulacje te mają służyć zapewnieniu przestrzegania przez podatnika przepisów prawa podatkowego w warunkach przejrzystości podejmowanych działań oraz wzajemnego zaufania i zrozumienia między organem podatkowym a podatnikiem.

Wprowadzone do ordynacji podatkowej przepisy działu IIB (art. 20s – 20zr) mają być wyrazem budowania nowego modelu relacji podatników z fiskusem, opartego nie na zasadzie konfliktu kontrolowanego z kontrolującym, ale na współdziałaniu w celu osiągnięcia obopólnej korzyści, tzn. osiągnięcia przejrzystości rozliczeń podatkowych, która podatnikom zapewnia stabilność i poczucie spokoju, a fiskusowi pewność, że przestrzegane są przepisy prawa.

Czytaj także:

Święty spokój w zamian za ścisłą i bieżącą współpracę - umowa podatnika z szefem KAS...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA