fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Coraz trudniej uzyskać interpretację podatkową

Fotorzepa, Michał Walczak
Skarbówka mnoży powody, by nie wyjaśniać przedsiębiorcom skomplikowanych przepisów.

Podatnicy skarżą się, że skarbówka odmawia im wydania interpretacji. Potwierdzają to eksperci. – To niestety coraz powszechniejsza praktyka – mówi Krzysztof Koniewski, partner w TLA Smoczyński Koniewski.

Czytaj także:

Urzędnicy znajdują nowe wymówki, często pokrętne i nieuzasadnione. Uderza to w przedsiębiorców, którzy pytają o problemy związane z ich bieżącą działalnością, np. o ulgę na działalność badawczo-rozwojową czy odliczenie VAT. Przykład? Odmowę wydania interpretacji otrzymała firma, która chciała skorzystać z ulgi na badania i rozwój. Chodziło o odpisy amortyzacyjne od sprzętu komputerowego i oprogramowania, które są używane zarówno do celów badawczo-rozwojowych, jak i codziennej działalności operacyjnej. Spółka zapytała, w jakiej proporcji może je odliczyć.

Skarbówka odmówiła odpowiedzi. Stwierdziła, że najpierw musiałaby przeprowadzić w spółce postępowanie dowodowe. A przecież organ interpretacyjny nie jest do tego uprawniony, bo opiera się wyłącznie na przedstawionym przez podatnika opisie stanu faktycznego.

Podobny argument usłyszał inny przedsiębiorca, który zapytał o odliczenie VAT. Chodziło o faktury wystawione przez kontrahenta, który nie był zarejestrowanym podatnikiem i celowo wprowadził przedsiębiorcę w błąd. Skarbówka uznała, że nie może wydać interpretacji. Najpierw musiałaby ocenić w postępowaniu dowodowym, czy spółka dochowała należytej staranności przy weryfikacji kontrahenta.

Takie wyjaśnienia nie przekonują ekspertów. – Widoczne jest dążenie do zmniejszenia liczby interpretacji oraz pozbawianie podatników ochrony, która z nich płynie. Dla biznesu to bardzo szkodliwa sytuacja – mówi Andrzej Nikończyk, partner w KNDP i przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Mec. Jarosław Ziobrowski, partner w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski, wyjaśnia, że liczba odmów wydania interpretacji wzrosła po wprowadzeniu w 2016 r. klauzuli obejścia prawa. Jednak na początku kwestionowane były działania, których celem były duże oszczędności. – Niepokojące jest, że teraz skarbówka odmawia wyjaśnień nawet w zwykłych sprawach, które nie mają nic wspólnego z optymalizacją – podkreśla.

Nic nie wskazuje, by sytuacja miała się poprawić. Od 2021 r. opłata za interpretację w niektórych sprawach ma wzrosnąć z 40 zł do 2 tys. zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA