Postępowanie podatkowe

Firmy poczekają na kodeks należytej staranności

Adobe Stock
Ministerstwo Finansów nie zakończyło jeszcze prac nad kodeksem należytej staranności. Nie ma też decyzji dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa dla firm, które go zastosują.

Podatnicy oczekujący na zapowiadany przez resort finansów dokument muszą uzbroić się w cierpliwość – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 18559. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie opublikowany.

Poseł Jakub Kulesza (Kukiz'15) zwrócił uwagę, że ministerstwo już od kilku miesięcy pracuje nad stworzeniem listy przesłanek należytej staranności w VAT. Ich spełnienie miałoby skutkować uznaniem, że podatnicy nie wiedzieli i nie mogli wiedzieć, że ich dostawca dopuścił się oszustwa. Poseł zapytał, czy kodeks powstanie i czy Ministerstwo Finansów zamierza przyznać przedsiębiorcom gwarancje bezpieczeństwa wynikające z zastosowania się do wytycznych w nim zawartych.

– Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad przygotowaniem dokumentu w sprawie listy przesłanek należytej staranności po stronie nabywców w transakcjach krajowych. Nie jest jeszcze możliwe podanie konkretnego terminu publikacji dokumentu – poinformował wiceminister Wiesław Janczyk.

– Co do poruszonej kwestii gwarancji bezpieczeństwa podatników nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja w kwestii statusu prawnego dokumentu – dodał wiceminister.

Wiesław Janczyk zaznaczył, że niezależnie od tego Ministerstwo Finansów zapewni ochronę uczciwych podatników. Do najważniejszych elementów ochrony należy mechanizm podzielonej płatności VAT, który ma funkcjonować od 1 lipca 2018 r. Podatnicy zyskali również nowe narzędzie weryfikacji kontrahentów. Jest to lista podmiotów wykreślonych z rejestru VAT. Zgodnie z obowiązującym od 13 stycznia 2018 r. art. 96b ust. 1 ustawy o VAT, szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi w postaci elektronicznej wykazy podmiotów:

1) których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował albo które zostały wykreślone z rejestru VAT;

2) których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.

– W Ministerstwie Finansów prowadzone są również prace nad wprowadzeniem wykazu podatników VAT czynnych (tzw. white lista) – poinformował wiceminister Janczyk.

Doradca podatkowy Andrzej Sadowski zauważa, że przedłużające się prace nie są dobrą wiadomością dla przedsiębiorców.

– Niepokojące jest, że nie wiadomo też, jaki status będzie miał kodeks należytej staranności – mówi.

– Jednocześnie przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających ze współpracy z niesprawdzonym kontrahentem. Przykładają dużą wagę do weryfikacji współpracowników – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL