fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Unia PiS nie odpuści

PAP
Prezydent powołał na prezesa Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską, sędzię z rekomendacji PiS.

– Liczę na to, że pani doświadczenie sprawi, że w nieodległym czasie obywatele będą mogli mówić, że Trybunał załatwia sprawy wnikliwie i szybko – powiedział przy nominacji prezydent Andrzej Duda.

Stanisław Biernat, wiceprezes TK, publicznie uznał fakt, że sędzia Przyłębska jest prezesem TK. Tym samym rozwiał spekulacje, że starsi sędziowie z rekomendacji PO mogliby nie uznawać jej wyboru czy bojkotować prace TK. Może to świadczyć o tym, że najostrzejszy spór wokół Trybunału właśnie się kończy.

Natomiast opozycja i Komisja Europejska ponowiły zastrzeżenia do rozwiązywania przez stronę rządową sporu o TK i przestrzegają, że to nie koniec. KE będzie szukała poparcia unijnych rządów dla uruchomienia sankcji wobec Polski, w postaci wstrzymania unijnych funduszy, za blokowanie Trybunału Konstytucyjnego – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita".

Z naszych informacji wynika, że Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE, sondował już w tej sprawie stolice UE i opór napotkał jedynie w Budapeszcie i Londynie. Do uruchomienia sankcji potrzebna jest jednomyślność. Ale w Brukseli rozważane są już sposoby obejścia weta, np. Węgrów będzie można przekupić.

—dom, Anna Słojewska z Brukseli

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA