Pogrzeb księcia Filipa nie będzie miał charakteru państwowego

Przed pogrzebem trumna z ciałem księcia Filipa nie zostanie wystawiona na widok publiczny.

Publikacja: 09.04.2021 16:46

Pogrzeb księcia Filipa nie będzie miał charakteru państwowego

Foto: AFP

Pałac Buckingham poinformował, że w wieku 99 lat zmarł książę Edynburga, Filip, mąż królowej Elżbiety II.

W ostatnim czasie książę Filip spędził wiele tygodni w szpitalu w związku z zakażeniem, którego natury nie ujawniono.

"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księcia Filipa. W imieniu własnym i Narodu Polskiego składam na ręce Waszej Królewskiej Mości najszczersze wyrazy smutku i ubolewania" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do brytyjskiej królowej.

Czytaj także: Prezydent Duda składa kondolencje królowej Elżbiecie II

"Pogrzeb nie będzie miał charakteru państwowego ani nie będzie poprzedzony wystawieniem trumny na widok publiczny" - oświadczył brytyjski College of Arms. Książę Filip spocznie na terenie zamku Windsor. Nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się kaplicy świętego Jerzego.

Książę Filip życzył sobie, by ceremonia odbyła się w gronie najbliższych.

College of Arms podało, że ustalenia dotyczące pogrzebu męża królowej Elżbiety II zostały zmienione w związku z okolicznościami wynikającymi z epidemii koronawirusa. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii zostali poproszeni, by powstrzymali się od uczestniczenia w wydarzeniach składających się na pogrzeb księcia.

Nawiązując do restrykcji wprowadzonych w związku z koronawirusem brytyjski rząd zaapelował, by nie gromadzić się przed królewskimi rezydencjami w celu składania kwiatów.

Do dnia po pogrzebie księcia Filipa flagi na wszystkich budynkach państwowych w Wielkiej Brytanii będą opuszczone do połowy masztu.

Filip, książę Grecji i Danii, przyszedł na świat na wyspie Korfu w 1921 roku. W wieku 18 lat wstąpił do brytyjskiej Marynarki Wojennej, w której pełnił służbę w czasie II wojny światowej biorąc udział w działaniach wojennych na Oceanie Indyjskim i Morzu Śródziemnym.

W 1947 roku zrzekł się tytułów z Grecji i Danii, przyjmując nazwisko Mountbatten i stając się brytyjskim poddanym przed ślubem z brytyjską następczynią tronu, Elżbietą II.

Kiedy Elżbieta II wstąpiła na tron porzucił karierę w marynarce wojennej.

Królowa nazywała księcia Filipa jej "stałym źródłem siły i ostoją".

W maju 2017 roku książę Filip wycofał się z pełnienia obowiązków publicznych ze względu na stan zdrowia. Od tego czasu rzadko pojawiał się publicznie, najczęściej towarzysząc królowej w czasie znaczących wydarzeń publicznych.

Książę Filip i królowa Elżbieta II mieli czworo dzieci - Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Karol, ich najstarszy syn, jest obecnie następcą brytyjskiego tronu.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kto przewodniczącym Komisji Europejskiej: Ursula von der Leyen, a może Mario Draghi?
Polityka
Władze w Nigrze wypowiedziały umowę z USA. To cios również w Unię Europejską
Polityka
Chiny mówią Ameryce, że mają normalne stosunki z Rosją
Polityka
Nowe stanowisko Aleksandra Łukaszenki. Dyktator zakładnikiem własnego reżimu
Polityka
Parlament Europejski nie uznaje wyboru Putina. Wzywa do uznania wyborów za nielegalne